Medyczna marihuana przepisywana jest do leczenia różnych objawów chorób przewlekłych – od bólu, nudności, poprzez skurcze mięśni – ale według nowej analizy, jej skuteczność w konkretnych zastosowaniach nie jest do końca jasna.
Naukowcy poddali przeglądowi prawie 80 randomizowanych badań, które obejmowały około 6.500 uczestników. Autorzy odkryli umiarkowanej jakości dowody na poparcie stosowania kannabinoidów – czynnych związków chemicznych znajdujących się w marihuanie – w leczeniu raka lub neuropatycznego bólu i spastyczności występujących przy stwardnieniu rozsianym. Ale kiedy przyszło co do wykorzystania kannabinoidów w leczeniu nudności i wymiotów w przypadku chemioterapii, zaburzeń snu, przyrostu masy ciała w chorobach takich jak HIV i zespół Tourette’a, dowody jakie znaleźli były naprawdę niskiej jakości.
„Tak naprawdę nie wiemy, i myślę, że to badanie właśnie to podkreśla,” powiedziała jedna z autorek badania, doktor Tara Narula. „Nie ma po prostu wystarczająco dużo dowodów bazowych dobrej jakości, które wspierały by medyczną marihuanę. Nie ma wystarczającej ilości badań.”
Analiza, opublikowana w Journal of the American Medical Association (JAMA), również wykazała zwiększone ryzyko działań niepożądanych, w tym zawroty głowy, suchość w ustach, nudności, zmęczenie, senność, euforię, wymioty, dezorientację, utratę równowagi, halucynacje. Badanie wykazało, że ponad 80 procent użytkowników zgłaszało pewne skutki uboczne, choć jak zauważa doktor Narula, większość z nich była bardzo łagodna.
Obecnie 23 stany USA i Waszyngton prowadzą przepisy zezwalające stosowanie marihuany do celów medycznych, każdy ze stanów posiada własny zestaw przepisów.
W przeciwieństwie do większości leków produkowanych i zatwierdzonych przez FDA, które posiadają tylko jeden lub dwa aktywne składniki, marihuana zawiera ponad 400 takich związków, których skutki nie są w pełni przez nas znane. A ponieważ preparaty konopne różnią się od siebie tak bardzo pod względem zawartości THC i CBD – dwóch głównych kannabinoidów zawierających efekty medyczne – precyzyjne dozowanie jest trudne.
„Biorąc pod uwagę zmienny skład, pacjenci muszą eksperymentować z różnymi szczepami i dawkami w celu osiągnięcia pożądanych efektów.”
Ze swojej strony, większość lekarzy sugeruje, że potrzebujemy więcej dowodów, aby uzasadnić stosowanie marihuany w przypadku różnych schorzeń oraz że takie wysiłki powinny był wspierane przez władze federalne i stanowe.