Naukowcy opracowują nową linię oleju z konopi

olej-konopny-opracowano-nowy-olej-nasiona-konopi-nasiona

Obecnie olej konopny może konkurować z innymi olejami roślinnymi.

Naukowcy z University of York opracowali nową linię konopi, która produkuje olej o znacznie dłuższym okresie trwałości i większej stabilności temperaturowej.

„Nowa linia reprezentuje znaczną poprawę w uprawy konopi jako oleju. Podobne zmiany w soi i rzepaku otworzyły nowe rynki zbytu dla tych upraw ze względu na postrzeganą zdrowotność i zwiększoną stabilność,” powiedział współautor badania profesor Ian Graham w komunikacie.

Standardowy olej konopny ma tak dobry profil odżywczy, że inne oleje roślinne nie mogą się z nim równać, ale jego wysoka zawartość tłuszczów wielonienasyconych sprawia, że jest on olejem niestabilnym, który szybko jełczeje. Nie nadaje się również do smażenia z powodu niskiej temperatury spalania.

Ale za pomocą procesów hodowli selektywnej, Graham i jego zespół był w stanie rozwinąć linię roślin konopi, bez enzymu odpowiedzialnego za takie wysokie poziomy wielonienasyconych tłuszczów. Olej wytwarzany z tych roślin zawierał wysokie stężenie kwasu oleinowego.

Olej z nowej linii, zwany „High Oleic Hemp”, był w prawie 80% kwasem oleinowym, w porównaniu do typowych, które były nim w wartości mniejszej niż 10%.

To zwiększa trwałość oleju o 5 razy, a także poprawia jego przydatność do gotowania i wysokiej temperatury procesów przemysłowych.

Nowa linia rozpocznie badania w całej Europie w tym roku, w celu oceny wydajności uprawy i przygotowania do uruchomienia komercyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.