Mity związane z marihuaną

• Płodność i rozmnażanie

Eksperci z National Institute on Drug Abuse twierdzą, że marihuana nie ma trwałego wpływu na układ rozrodczy płci męskiej lub żeńskiej. Wśród użytkowników marihuany obojga płci wystąpiło dokładnie zero przypadków upośledzenia płodności. Jeśli już musimy przyczepić się do czegokolwiek, marihuana może powodować łagodne, czasowe zakłócenia w owulacji, płodności i cyklach menstruacyjnych. Badania nie wykazały również, aby marihuana obniżała testosteron lub inny hormon płciowy u mężczyzn lub kobiet.

• Uszkodzenie mózgu

Nawet eksperci NIDA przyznali, że marihuana nie zabija komórek mózgowych. Ten mit opiera się głównie na podejrzanym eksperymencie zwierzęcym przeprowadzonym przez dr. R.G. Heath, w którym małpy były narażone na nieokreślone poziomy dymu. Eksperyment ten był raczej dosyć nieprawdziwy. Zwłaszcza, że badania na ludziach na Jamajce oraz Kostaryce wykazały małe lub brak istniejących dowodów na poparcie twierdzenia o „uszkodzeniach mózgu”.

Ciężkie stosowanie marihuany powoduje kalkulacyjnie niższą wydajność w niektórych zadaniach poznawczych, takich jak zapamiętywanie, koncentracja, płynność słowna, zdolność uczenia się i przypominanie. Efekty te mogą trwać kilka dni, ale są prawie zawsze krótkoterminowe. Badania dr. Harrison Pope w McLean Hospital w Belmont wykazały, że wśród ciężkich użytkowników upośledzenia funkcji poznawczych trwały od 1 do 7 dni, i nigdy po 28 dniach. Dr. Pope zasugerował, że jakiekolwiek zaburzenia związane z marihuaną są odwracalne. Dr. Igor Grant, profesor psychiatrii University of California-San Diego i dyrektor California’s Center for Medicinal Cannabis Research, potwierdził konkluzję dr. Pope w analizie 15 wcześniejszych badań. Dr. Grant był zaskoczony, że przewlekłe stosowanie marihuany nie spowodowało trwałego uszkodzenia mózgu, tak jak duże ilości alkoholu, amfetaminy i innych narkotyków.

• Uszkodzenie chromosomów i komórek

Istnieje mit, że THC powoduje uszkodzenie chromosomu oraz genów, który został zapoczątkowany w wyniku przestarzałych badań z lat siedemdziesiątych, ale zostały one dokładnie obalone (Morgan & Zimmer).

• Przemoc

W przeciwieństwie do popularnego przekonania, marihuana nie powoduje ani nie promuje gwałtownych zachowań. W rzeczywistości ma ona tendencję do powstrzymywania ich. W latach dwudziestych XX wieku pojawiły się pomysły dotyczące oszołomionych szaleńców, z którymi łączyły się niestworzone historie. Oczywiście, wiele było tutaj twórczości własnej (zostały one wymyślone), a późniejsze badania naukowe wykazały, ze marihuana promuje bierność bardziej niż jakakolwiek inna substancja. New York’s LaGuardia Report wykazało, że po zastosowaniu marihuany „nie zaobserwowano agresywności ani gwałtownych zachowań”.

“Marihuana and Health,” National Academy of Sciences stwierdziło: „Zarówno badania retrospektywne, jak i eksperymentalne u ludzi nie dostarczyły dowodów, że stosowanie marihuany prowadzi do zwiększonej agresji. Większość z tych badań sugeruje zupełnie odwrotny efekt. Marihuana wydaje się mieć działanie uspokajające, może nieco zmniejszyć intensywność złych uczuć i prawdopodobieństwo agresywnych zachowań interpersonalnych.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.