Marihuana w leczeniu migren

Co mogą powiedzieć aktualne badania na temat stosowania marihuany w leczeniu migren.

Jeśli kiedykolwiek miałeś migrenę, z pewnością znasz jej znamienne objawy: pulsujący ból głowy, wyjątkowa wrażliwość na światło oraz dźwięk, niewyraźne widzenie, nudności, a nawet wymioty. W przypadku osób doświadczających migren, objawy te mogą być naprawdę wyniszczające, uniemożliwiając im codzienne życie aż do czasu ustąpienia migreny. Ze średnią migreną trwającą do 72 godzin – skuteczne oraz szybko działające lekarstwo jest wymagane.

Ze względu na to, że cannabis otrzymało niedawno imię jako środek szybko uśmierzający ból oraz uznaje się, że może być potencjalną alternatywą dla opioidów, czy korzyści te mogłyby również obejmować migreny?

Przegląd badań

Nadrzędne wyniki badań nad stosowaniem marihuany w przypadku migren były pozytywne, a naukowcy zebrali informacje na temat stosowania cannabis w leczeniu tej dolegliwości.

Badania

W przeglądzie literatury z 2017 roku opublikowanym w Cannabis and Cannabinoid Research przez Mary Ann Liebert Inc., ogólnie przebadano zastosowanie cannabis w zaburzeniach bólu głowy. Naukowcy doszli do wniosku, że wraz z większą liczbą badań klinicznych, cannabis prawdopodobnie pojawi się jako opcja leczenia niektórych osób cierpiących na bóle głowy. Identyfikując wyjątkowe zalety doustnego stosowania kannabinoidów jako leczenia zapobiegającego bólom głowy, naukowcy wskazali również CBD jako leczenie stanów związanych z bólem głowy, a w tym stanów lękowych.

W nowszym przeglądzie literatury opublikowanym w 2018 roku w Frontiers in Pharmacology, stwierdzono, że kannabinoidy są obiecującą klasą związków, która może być wykorzystana do zapobiegania występowaniu migren oraz leczeniu jej. Zdaniem naukowców, receptory kannabinoidowe znajdujące się w mózgu mogą również być ukierunkowane na zmniejszanie stanu zapalnego związanego z ciężkimi migrenami.

Ponadto, w badaniu z 2016 roku opublikowanym w Pharmacotherapy stwierdzono, że stosowanie cannabis zmniejsza częstotliwość występowania migren. Naukowcy przebadali 121 osób dorosłych cierpiących na migreny w dwóch specjalistycznych klinikach cannabis w Kolorado i odkryli, że nadzorowane stosowanie cannabis zmniejsza występowanie migrenowych bólów głowy u niektórych pacjentów.

Z powodu różnych przepisów, zarówno amerykańskich jak i międzynarodowych, dotyczących cannabis, wielu pacjentów cierpiących na migreny postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce.
Perspektywa pacjenta

Chora na migrenę Anna Reynolds głosi, że palenie marihuany jest jedyną rzeczą, która eliminuje doświadczane przez nią objawy (zgodnie z jej historią z 2016 roku opublikowaną w magazynie Self).

Ciężkie do zniesienia migreny Reynolds uniemożliwiały jej cieszenie się wydarzeniami towarzyskimi już od czasów studiów. Raz kobieta dostała migreny podczas uczestniczenia w koncercie Pearl Jam na oślepiająco jasnej arenie w Nowym Jorku, ale znalazła ona natychmiastowe rozwiązanie:

„Przyjaciel zaproponował mi marihuanę; zgodziłam się tylko z powodu coraz bardziej narastającego bólu. Migrena natychmiast zniknęła, a ja mogłam cieszyć się koncertem.”

W artykule z 2010 roku dla brytyjskiej publikacji The Independent, Kathryn Cain opowiedziała, jak marihuana uratowała jej życie po doświadczaniu „wyniszczających” codziennie migrenami. Duże dawki leków na receptę nie przyczyniły się do złagodzenia ciągłego bólu. Kiedy Cain w końcu postanowiła wypróbować marihuanę, doświadczyła natychmiastowej poprawy.

„W ciągu kilku minut od zażycia niewielkiej ilości marihuany nie było już ani grama bólu, a drżenie mojego ciała ustało. Moje ciało poczuło się spokojne i nie sądzę, abym kiedykolwiek mogła opisać tę ulgę w słowach.”

Co takiego jest w marihuanie, co daje jej moc oferowania tak głębokiej i natychmiastowej ulgi niektórym ludziom?
Co mówią eksperci

Charakteryzując marihuanę jako środek przeciwbólowy oraz przeciwwymiotny, dr David Bearman, wiceprezes American Academy of Cannabinoid Medicine, wyjaśnił w artykule z z 2016 rou opublikowanym w magazynie Self, w jaki sposób marihuana spowalnia aktywność sygnałów neurologicznych w mózgu.

„To spowolnienie prędkości sygnałów zapewnia natychmiastową ulgę podczas migreny” – powiedział Bearman.

Ponadto, Bearman powiedział, że marihuana posiada mniej skutków ubocznych niż innego rodzaju lekarstwa.

„Kluczową zasadą przepisywanie jest porównanie efektów terapeutycznych leku z jego skutkami ubocznymi. W porównaniu z innymi metodami leczenia, marihuana zdecydowanie wygrywa pod względem bezpieczeństwa oraz mniejszych skutków ubocznych”.

Jaka forma marihuany zapewnia najlepsze rezultaty osobom cierpiącym na migreny? Dr Ethan Russo, neurolog i badacz psychofarmakologii, mówi:

„Niektóre osoby uważają, że palenie, a najlepiej wapowanie, to najszybszy sposób, który może przerwać atak migreny, a jako leczenie zapobiegawcze, przyjmuje się że regularne podawanie doustne cannabis to najlepsze wyjście.”

Russo jest optymistą co do przyszłych badań wyjaśniających, w jaki sposób cannabis może być postrzegane nie jako alternatywne lub uzupełniające leczenie migreny, ale jako leczenie podstawowe.

„Kiedy otrzymamy randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne leku właściwego opartego na marihuanie, będziemy w stanie wykazać jego skuteczność oraz bezpieczeństwo, i uważam, że będzie mógł on zostać włączony do głównego nurtu jako leczenie podstawowe.”

Podsumowanie
Obecne badania sugerują, że lek oparty na cannabis może być skutecznym leczeniem migren, a przyszłe badania mogą wypchnąć medyczną marihuanę poza status alternatywnego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.