W Jakim Wieku Dzieci Zaczynają Palić Marihuanę?

Cechą charakterystyczną bycia nastolatkiem jest chęć eksperymentowania i przekraczania granic. Czasami oznacza to próbowanie marihuany. Jeśli chodzi o marihuanę, wiek dzieci, które ją palą to średnio 12-16 rok życia.

Nic dziwnego, że wielu nastolatków sięga po alkohol – potencjalnie uważa się, że alkohol jest mniej niebezpieczny niż „twardsze” narkotyki (takie jak kokaina lub heroina), a marihuana jest używana rekreacyjnie przez wielu dorosłych. W rzeczywistości, marihuana jest jednym z najczęściej używanych narkotyków w USA, a około 3% dorosłych uważa, że ​nadużywa tą substancję.

Ale, ilu nastolatków pali marihuanę? Badanie National Institute of Drug Abuse, Monitoring the Future, wykazało, że 6,6% uczniów ósmej klasy paliło marihuanę lub haszysz w ciągu ostatniego miesiąca, podczas gdy 11,8% paliło ją w ciągu ostatniego roku. Jeśli chodzi o klasę 10, liczby te wahają się od 18,4% do 28,8%.

Według badania dotyczącego nadużywania substancji i zdrowia psychicznego (SAMHSA) z 2018 roku, około 3,1 miliona nastolatków w wieku od 12 do 17 lat, co stanowi 12,5% wszystkich nastolatków w USA, paliło marihuanę w ciągu ostatniego roku. Liczby te utrzymały się na stałym poziomie w ciągu ostatnich kilku lat.

Wpływ innych osób

Znaczący wzrost używania między ósmą a dziesiątą klasą (z prawie 12% do prawie 30%) jest znaczący, ponieważ badania wskazują, że używanie marihuany przez rówieśników jest jednym z głównych powodów, dla których nastolatki zaczynają palić marihuanę. Nastolatki, które mają rodzeństwo, kuzynów lub przyjaciół, którzy używają narkotyków, znacznie częściej próbują narkotyków niż młodzież, których bliscy nie sięgają po narkotyki.

Przejście między szkołą podstawową a szkołą średnią powoduje wystąpienie wielu stresorów u dzieci, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo eksperymentów z narkotykami. Zmiany te obejmują nową szkołę, nowych przyjaciół, nowe obowiązki, chęć dopasowania się i różne oczekiwania.

Wpływ, jaki inni wywierają na używanie substancji przez nastolatków, nie ogranicza się do rówieśników w szkole. Nastolatki, których rodzice piją, palą papierosy lub palą marihuanę, częściej próbują tych substancji, niż nastolatki, których rodzice tego nie robią.

Kluczowym czynnikiem jest dostępność marihuany

Dzieci mieszkające w dzielnicach, w których narkotyki są sprzedawane otwarcie lub chodzą do szkół, w których ich rówieśnicy sprzedają narkotyki, znacznie częściej zaczynają palić marihuanę w młodszym wieku. Naukowcy odkryli również, że jeśli nastolatki uważają, że ich rówieśnicy aprobują używanie narkotyków, są oni o wiele bardziej skłonni do używania narkotyków we wczesnym wieku, ponieważ ta pozytywna percepcja ma tendencję do „normalizacji” rekreacyjnego zażywania narkotyków.

Ponadto w wielu stanach wprowadzono teraz legalne używanie marihuany rekreacyjnej dla osób powyżej 21 roku życia, co sprawia, że ​​korzystanie z niej przez osoby dorosłe jest znacznie bardziej zauważalne, a co za tym idzie bardziej akceptowalne.

Kulturowa akceptacja i łatwy dostęp do narkotyków również przyczyniają się do wcześniejszego wieku inicjacyjnego i większej liczby dzieci zażywających narkotyki.

Inne powody, dla których dzieci używają narkotyków

W swojej książce „Jak uchronić nastolatka przed kłopotami i co robić, jeśli nie jest to możliwe”, dr Neil I. Bernstein podaje więcej powodów, poza zwykłą dostępnością, presją otoczenia i akceptacją, dla których dzieci sięgają po narkotyki i alkohol.
• Media
• Ucieczka od problemów, samoleczenie
• Nuda
• Bunt
• Natychmiastowa satysfakcja
• Brak zrozumienia

Najważniejsze czynniki ryzyka związane z używaniem substancji wśród nastolatków

Eksperci – a nawet wielu zwolenników legalizacji marihuany – zgadzają się, że im później nastolatki zaczną używać marihuany, tym lepiej. Wynika to z faktu, że nastoletnie mózgi wciąż się rozwijają, a proces ten nie jest ukończony do około 25 roku życia. Wiadomo, że palenie marihuany przed dojrzeniem wszystkich ścieżek mózgu powoduje trwałe zahamowanie tego procesu, szczególnie w zakresie funkcji wykonawczych. Ponadto im wcześniej dzieci sięgają po marihuanę, tym bardziej prawdopodobne jest, że wystąpią u nich problemy poznawcze.

Według National Institute on Drug Abuse, dzieci, które palą marihuanę co najmniej raz w tygodniu przed ukończeniem 18 roku życia, wykazują trwałe uszkodzenia mózgu, inteligencji, uwagi i pamięci w porównaniu z tymi, które zaczęły używać marihuany po ukończeniu 18 roku życia.

Badania wykazały również, że zaprzestanie wykorzystywania marihuany nie odwracało powstałych szkód poznawczych spowodowanych regularnym używaniem marihuany przed ukończeniem 18 roku życia.

Kompleksowe badanie przeglądowe wykazało, że osoby, które zaczęły palić marihuanę przed wejściem w wiek dorosły, doznały poważniejszych uszkodzeń funkcji poznawczych, wpływających na wiele obszarów mózgu, w tym zdolność zapamiętywania, czas reakcji, umiejętności językowe i funkcje wykonawcze. Ponadto naukowcy odkryli silne powiązania między używaniem marihuany a rozwojem chorób psychicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.