Czy Marihuana Wpływa Na Nasze Sny

Co z wpływem marihuany na nasz snem? Jeśli już dobrze znasz marihuanę, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że w okresach intensywnego spożywania Twoje nocne sny ulegają redukcji lub znikają całkowicie. I odwrotnie, przerywane okresy abstynencji mogą obfitować w napływ dziwacznych snów.

Więc o co chodzi? Jak i dlaczego marihuana wpływa na fazę snu i czy powinieneś się tym przejmować?

Skąd biorą się sny?

Cykl snu i czuwania składa się z czterech etapów, które powtarzają się wiele razy podczas jednej, typowej nocy. Etap 1 to najlżejsza i najkrótsza faza snu, trwająca tylko 5% całego cyklu. Etap 2 sygnalizuje zmianę w głębszy sen, przy spadku tętna i temperatury. Około 50% snu zostaje zakończone na etapie 2.

Etap 3 jest najgłębszym etapem snu. Jeśli obudzisz się podczas tej fazy, będziesz czuć się zdenerwowany i sygnały z zewnątrz będą do ciebie dochodzić z opóźnieniem. Na etapie 3 następuje naprawa i wzrost tkanek oraz wzmocnienie układu odpornościowego.

Czwarty etap to sen REM. REM odnosi się do szybkiego ruchu oka, który występuje podczas snu. Sny trwają nawet do dwóch godzin każdej nocy.

Śnienie: Dlaczego jest to takie ważne

Od dziesięcioleci naukowcy i eksperci od snu debatowali nad celem śnienia. Do niedawna użyteczność fazy REM była nieco bagatelizowana. W ostatnich latach współczesny guru snu dr Matthew Walker podkreślał znaczenie snu REM wraz z innymi ekspertami, potwierdzając, że sen ma funkcje fundamentalne dla dobrego samopoczucia i wydajności.

Według Walkera sen REM usuwa bolesne wspomnienia związane z traumatycznymi lub emocjonalnymi epizodami doświadczanymi w ciągu dnia. Oprócz zapewniania emocjonalnego rozwiązania, sny usprawniają proces twórczy i umiejętności rozwiązywania problemów poprzez łączenie indywidualnych wspomnień w abstrakcyjne i nowatorskie sposoby.

Śnienie odgrywa również ważną rolę w formułowaniu nadrzędnych zasad na podstawie wiedzy zdobytej przez mózg w ciągu dnia. Fascynujące jest to, że sen REM jest jedynym czasem, w którym ilość noradrenaliny, cząsteczki wyzwalającej lęk, jest dramatycznie zmniejszona w mózgu.

Badania przeprowadzone w 2016 roku na modelach myszy wskazują również na to, że pozbawienie fazy snu REM na 72 godzin wpływa na upośledzenie pamięci przestrzennej. Możesz więc mieć więcej trudności ze znalezieniem przedmiotów lub być bardziej podatnym na wpadanie na przedmioty. Badanie wykazało, że ten upośledzony stan utrzymuje się przez co najmniej 21 dni po przywróceniu 4 fazy snu.

„Śnienie nie jest tylko zabawną rzeczą, która dzieje się podczas snu, ale jest istotną częścią procesu regeneracji oraz aparatu pamięci i uczenia się” – podkreślił dr Jordan Tishler, prezes i dyrektor generalny Stowarzyszenia Specjalistów Cannabis oraz Instruktor medycyny w Harvard Medical School. „W szczególności pozbawienie REM może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych i zmian nastroju”.

W jaki zatem sposób marihuana wpływa na sen?

Jeśli chodzi o określenie wpływu marihuany na sen, odpowiedź nie jest jednoznaczna. „Istnieje wiele badań dotyczących snu, które pokazują, że marihuana może zmniejszać lub tłumić sen REM”, skomentował dr Tishler. „Ważniejsze pytanie dotyczy tego, czy jest to dobre, czy złe. Odpowiedź brzmi jak zwykle: „to zależy”.

Naukowcy zaczynają sprawdzać wpływ konkretnych kannabinoidów na sen.

Wykazano, że THC, jeden z głównych składników psychoaktywnych marihuany, tłumi sen REM, chociaż ważne jest, aby pamiętać, że te odkrycia nie były konsekwentnie powtarzane, ani dokładnie potwierdzone.

„Spożycie cannabis, a zwłaszcza spożycie THC, skraca sen REM, eliminując zdolność większości ludzi do śnienia z powodu braku występowania tego etapu snu,” powiedziała Kebra Smith-Bolden, zarejestrowana pielęgniarka i CEO CannaHealth.

Badanie z 2019 r. wykazało, że konsumenci marihuany wykazywali mniejsze ilości ogólnego snu REM niż osoby niebędące konsumentami, a także dziwniejsze sny podczas niekonsumowania marihuany.

Z pewnością zastanawiasz się także, jakie efekty na sen oferuje CBD. Chociaż efekty te nie są jeszcze dobrze znane, przegląd z 2017 roku dotyczący snu, marihuany i kannabinoidów zasugerował, że odpowiednie dawki substancji wydają się wpływać pozytywnie an sen, a w tym na fazę REM.

Inne drobne kannabinoidy i terpeny mogą również działać za kulisami, wpływając na nasze sny, ale obecnie nie ma badań, które ujawniałyby ich konkretną rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.