Prawie Połowa Pacjentów ze Stwardnieniem Rozsianym Używa Marihuany

Nowe badanie pokazuje, że coraz więcej pacjentów ze stwardnieniem rozsianym używa konopi indyjskich, aby poradzić sobie z chorobą.

Nowe badanie wykazało, że prawie połowa pacjentów ze stwardnieniem rozsianym używa konopi indyjskich.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Michigan ponad 40% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym używało konopi indyjskich lub produktów kannabinoidowych w ciągu ostatniego roku. Badanie „Stosowanie kannabinoidów wśród Amerykanów ze stwardnieniem rozsianym: aktualne trendy i luki w wiedzy” zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Multiple Sclerosis Journal – Experimental, Translational and Clinical.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy z University of Michigan zebrali dane z ogólnokrajowej próby obejmującej ponad 1000 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Badanie wykazało, że 42% respondentów zgłosiło stosowanie konopi indyjskich lub terapii opartych na kannabinoidach, takich jak kannabidiol (CBD) w poprzednim roku, co jest wskaźnikiem prawie dwukrotnie wyższym niż średnia krajowa, według National Organization for the Reform of Marijuana Laws (NORML).

„Te dane z krajowych badań wskazują na rosnące rozpowszechnienie używania kannabinoidów u Amerykanów ze stwardnieniem rozsianym, a wśród użytkowników na stałe postrzeganie korzyści w przypadku wielu przewlekłych objawów” – napisali naukowcy.

Wśród respondentów, którzy używali konopi indyjskich lub produktów kannabinoidowych, 90% stwierdziło, że ich używanie było lecznicze. Naukowcy zauważyli, że wielu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym doświadcza przewlekłych objawów, które mają niewystarczającą liczbę wysokiej jakości opcji leczenia. Ponad połowa wszystkich pacjentów odczuwa przewlekły ból, który może również wpływać na sen. Co najmniej 60% doświadcza zaburzeń snu, które mogą prowadzić do zmęczenia i innych przewlekłych objawów.

Brak skutecznych opcji leczenia skłania wielu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym do poszukiwania alternatywnych terapii, w tym konopi indyjskich i produktów kannabinoidowych, takich jak CBD. Dostępnych jest jednak niewiele informacji na temat prawidłowego stosowania i dawkowania konopi indyjskich potrzebnych do skutecznego leczenia SM, co skłoniło autorów badania do dalszych badań na ten temat.

„Wielu Amerykanów ze stwardnieniem rozsianym używa kannabinoidów, a w szczególności produktów z przewagą CBD, do samodzielnego radzenia sobie z szerokim zakresem objawów” – napisali. „Odkrycia te podkreślają kluczowe luki między zastosowaniem społecznym a opieką kliniczną i ilustrują pilną potrzebę prospektywnych, mechanistycznych badań skoncentrowanych na wpływie kannabinoidów na przewlekłe objawy SM, a także na interakcje między objawami SM”.

Skuteczność marihuany w przypadku szeregu objawów SM

Pacjenci, którzy używali konopi indyjskich w leczeniu SM, zauważyli, że marihuana jest bardzo skuteczna w poprawie snu oraz zmniejszeniu częstotliwości drgawek, a także w łagodzeniu nudności i stanów lękowych. Naukowcy zauważyli, że większość pacjentów, którzy wybrali konopie indyjskie w leczeniu SM, potrzebowało więcej informacji na temat ich stosowania, ale nie otrzymało takich porad od swojego lekarza.

„Co ciekawe, przytłaczająca większość respondentów wyraziła chęć uzyskania większej liczby rzetelnych informacji od pracowników służby zdrowia na temat używania konopi indyjskich, ale mniej niż 1% otrzymało od swojego dostawcy informacje o rodzaju używanego produktu kannabinoidowego” – zauważyli autorzy.

Naukowcy doszli do wniosku, że popularność używania konopi indyjskich wśród pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz postrzegany zakres korzyści płynących z THC i CBD ilustrują potrzebę dalszych badań i „spersonalizowanych, opartych na dowodach wytycznych dotyczących używania kannabinoidów”.

„Nasze odkrycia pokazują również rosnącą rozbieżność między stosowaniem kannabinoidów a zaleceniami klinicznymi dotyczącymi ich stosowania, podkreślając rosnącą potrzebę ustalenia, czy i jak kannabinoidy mogą być skuteczniej wykorzystywane do leczenia niektórych z najbardziej powodujących niepełnosprawność objawów SM, którym obecnie brakuje wysokiej jakości interwencji. Istnieje wysoka potrzeba wzmocnienia bardziej otwartych dyskusji edukacyjnych między lekarzami a pacjentami, aby zoptymalizować używanie kannabinoidów ”- napisali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.