Pacjenci wolą marihuanę zamiast opioidów

Badania pokazują, dlaczego pacjenci wolą marihuanę zamiast opioidów.

Wraz z nadejściem legalizacji marihuany w wielu stanach w USA, roślina stała się popularną alternatywą lub uzupełnieniem wielu tradycyjnych metod leczenia. Pacjenci wybierają cannabis w celu leczenia wszelkiego rodzaju objawów, takich jak stany lękowe, rak, zaburzenia neurologiczne.

Epidemia opioidowa w Ameryce, która według White House Council of Economic Advisers (CEA), kosztowała USA nawet około 504 miliardów dolarów w samym 2015 roku i pochłania życie około 130 Amerykanów każdego dnia – wywołała także zainteresowanie narodowe medyczną marihuaną, jako alternatywą dla tego niszczącego leczenia opioidami. W niektórych stanach – w tym Illinois, New Jersey i Pensylwanii – zaburzenia związane z używaniem opioidów są obecnie warunkiem kwalifikującym do używania medycznej marihuany.

Przy większej liczbie badań i większym legalnym dostępie można w pełni określić wartość marihuany jako alternatywy opioidowej. Jednak jak dotąd, jedynie ograniczone dowody stanowią podstawę dla pacjentów szukających wyjścia z uzależnienia opioidami.

Cannabis jest bezpieczniejszą terapią rutynową w przypadku bólu chronicznego

Opioidy są skutecznym narzędziem w leczeniu ostrego lub chronicznego bólu. Leczenie przewlekłego lub długotrwałego bólu opioidami oznacza długotrwałe narażenie na nie, co może mieć tragiczne konsekwencje, takie jak uzależnienie lub śmiertelne przedawkowanie. Niestety, przedawkowanie opioidów, zwłaszcza podczas stosowania w celu złagodzenia doświadczanego bólu, było ogromnym czynnikiem przyczyniającym się do trwającego kryzysu opioidowego – do tego stopnia, że Centers for Disease Control and Prevention (CDC) opublikowało nowy zestaw wytycznych dla lekarzy dotyczących wydawania opioidów na receptę, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Zgodnie z tymi nowymi wytycznymi, większość przypadków chronicznego bólu należy leczyć za pomocą leków nieopioidowych oraz terapii. W styczniu 2017 roku, National Academies of Science, Engineering, and Medicine dokonały przeglądu ponad 10.000 badań i doszły do wniosku, że marihuana jest bezpieczniejszym, skutecznym nieopioidowym leczeniem dla chronicznego bólu.

Opioidy vs marihuana: Jedna cząsteczka vs setki cząsteczek

Opioidy przepisywane na receptę zwykle zawierają jedną biologicznie aktywną cząsteczkę. Marihuana natomiast zawiera setki aktywnych cząsteczek, z których wiele może pomóc w łagodzeniu tych samych dolegliwości lub objawów jednocześnie.

Co dokładnie mogą zdziałać setki aktywnych cząsteczek, zwłaszcza jeśli wszystkie powinny leczyć tylko tę samą dolegliwość? Jest to przykład efektu otoczenia, wywoływanego przez cannabis, w którym kilka cząsteczek wywołuje efekty fizjologiczne oraz umysłowe, a w tym potencjalnie terapeutyczne, atakując wiele ścieżek biologicznych ścieżek organizmu człowieka. Opioidy stosowane na receptę mogą być bardziej skuteczne w eliminowaniu odczuwania bólu, ale cząsteczki marihuany posiadają działanie synergistyczne, pomagając ciału kontrolować ból. Na przykład, THC może leczyć stany bólowe poprzez aktywację receptorów CB1 w naszym ciele, które wysyłają wiadomości między systemem kontroli bólu w mózgu a ośrodkowym układem nerwowym, podczas gdy inne kannabinoidy i terpeny, które są cząsteczkami odpowiedzialnymi za aromat oraz smak rośliny cannabis, wyzwalają reakcje przeciwzapalne, które również łagodzą doświadczany ból.

Cannabis może zmniejszać prawdopodobieństwo uzależnienia od opioidów

Efekt otoczenia pojawia się także wtedy, gdy cannabis przyjmowane jest razem z substancjami opioidowymi. Naukowcy badali kombinację kannabinoidów oraz opioidów przez dziesięciolecia. Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że związki te przyjmowane są razem, zapewniają synergistyczne łagodzenie bólu.

Badanie z lutego 2018 roku opublikowane w czasopiśmie Neuropsychopharmacology wykazało, że jednoczesne podawanie w niskiej dawce marihuany oraz oksykodonu, mocno uzależniającego opioidy, zwiększa próg bólu. W przypadku pacjentów, którzy potrzebują opioidów na receptę, ale martwią się ryzykiem uzależniania, marihuana może pomóc ograniczyć to ryzyko, zwiększając skuteczność niższych dawek opioidów.

Cannabis łagodzi także objawy odstawienia opioidów

Sercem epidemii opioidów jest jeden prosty fakt: przy wielokrotnym stosowaniu opioidów organizm rozwija tolerancję na nie i wymaga coraz większych dawek w celu uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego. W stanie wysokiej tolerancji, ciało pacjenta może doświadczać skrajnych objawów odstawienia, w tym nudności, dreszczy, rozdzierającego bólu oraz silnego bólu psychicznego. Stwierdzono, że marihuana minimalizuje te objawy i może okazać się przydatna w zmianie leczenia pacjentów (z opioidów na inne leczenie).

Cannabis może pomóc w zapobieganiu wykształcenia się tolerancji na opioidy

Badania przedkliniczne wykazują, że marihuana może zapobiegać wykształceniu się tolerancji na opioidy. Dla pacjentów wymagających opieki medycznej i martwiących się o uzależnienie od opioidów – szczególnie tych, którzy już go doświadczyli – stosowanie cannabis może okazać się skuteczną strategią redukcji tych szkód.

Potrzebnych jest znacznie więcej badań, aby w pełni zrozumieć wpływ marihuany na uzależnienie od opioidów, ale wczesne raporty oraz badania wskazują, że coraz więcej pacjentów zaczyna wybierać leczenie z pomocą cannabis, zamiast opioidów, ze względu na ich mniejszy potencjał uzależniający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.