Uszkodzenie Mózgu u Noworodków

Pionierskie badania miały miejsce w Szpitalu św. Marii. Przetestowali kannabidiol (CBD) – w połączeniu ze standardem opieki NHS – jako potencjalne leczenie noworodków z umiarkowanym lub ciężkim uszkodzeniem mózgu.

Do badania włączono troje dzieci urodzonych w Saint Mary’s – część Manchester University NHS Foundation Trust (MFT), w tym Zahra Murangwa, urodzona 20 września 2021 r. Dziecko Zahra doznało utraty tlenu przy urodzeniu i zostało przeniesione na oddział intensywnej terapii noworodków (NICU) w szpitalu z podejrzeniem uszkodzenia mózgu lub encefalopatii niedotlenieniowo-niedokrwiennej (HIE). Załóżmy, że u dziecka zdiagnozowano umiarkowany lub ciężki HIE.

W takim przypadku najprawdopodobniej zostaną skierowani na OIOM w celu poddania leczeniu zwanemu hipotermią terapeutyczną lub „terapią całkowitego ochłodzenia ciała”. Dzieje się tak, gdy temperatura ciała dziecka jest obniżana do 33,5 stopnia Celsjusza, z normalnej temperatury 37 stopni Celsjusza, aby wspomóc proces gojenia się mózgu dziecka. Do niedawna nie istniało żadne specyficzne leczenie HIE poza intensywną opieką medyczną. Jednak kilka badań naukowych wykazało, że chłodzenie dziecka przez 72 godziny (trzy dni) może ograniczyć zakres uszkodzenia mózgu u tych dzieci, które doznały utraty tlenu przy urodzeniu.

O tym badaniu naukowym

To badanie „GWEP1560” jest wczesną fazą badania klinicznego kontrolowanego placebo oceniającego bezpieczeństwo, tolerancję i farmakokinetykę (w jaki sposób lek jest wchłaniany i usuwany z organizmu) badanego leku u noworodków – w połączeniu z leczeniem chłodzącym.

Badany lek to standaryzowany roztwór zawierający kannabidiol z rośliny marihuany, ekstrahowany w ściśle kontrolowanych warunkach, aby upewnić się, że nie wywołuje reakcji psychoaktywnej.

Badany lek lub placebo podaje się przez 15 minut przez wkłucie dożylne (IV) już umieszczone w żyle dziecka. Jest to dostarczane po rozpoczęciu chłodzenia całego ciała i w ciągu 18 godzin od urodzenia. Dr. Ajit Mahaveer, kierownik badań i konsultant neonatolog w Saint Mary’s Hospital, jest głównym badaczem w MFT.Dr. Mahaveer powiedział: „Badania przedkliniczne wykazały, że kannabidiol (CBD) poprawił wiele szkodliwych konsekwencji uszkodzenia mózgu”.

Przeprowadzono te badania kliniczne, a także efekty ochronne zarówno w przypadku podawania krótko-, jak i długoterminowego. „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim rodzinom, które wyraziły zgodę na udział swoich dzieci w tym badaniu – w czasie, który już teraz jest dla nich wyzwaniem – ponieważ ich udział może pomóc nam poprawić przyszłe wyniki dzieci urodzonych z HIE”. Chciałbym również podziękować wszystkim członkom naszego multidyscyplinarnego zespołu badawczego, którzy niezwykle ciężko pracowali, aby zapewnić, że Trust był największym na świecie rekruterem do tego badania – podkreślając ich zaangażowanie na rzecz naszych pacjentów i rodzin.

Historia rodziny Murangwa

Rodzina Murangwa mieszka w Salford po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii z Ugandy. Sibihwana powiedziała, że jej ciąża przebiegała normalnie, a następnie została wywołana w pełnym terminie (40 tygodni) z powodu nieznacznie podwyższonego poziomu płynu owodniowego, który jest standardem opieki NHS, jeśli istnieje ryzyko dla dziecka.

„Poród początkowo przebiegał dobrze, ale dziecko leżało tyłem do siebie i nie mogło wyjść. Ze względu na jej pozycję i przedłużający się poród podjęto decyzję o pilnym cięciu cesarskim” – powiedziała Sibihwana.

Podczas opieki na OIOM-ie w szpitalu Saint Mary’s mała Zahra została poddana 72-godzinnemu zabiegowi chłodzenia. W tym czasie zespół badawczy zwrócił się do państwa Murangwa z prośbą o udział w badaniu. Sibihwana powiedziała: „Zespół badawczy wyjaśnił, na czym będzie polegać badanie, i zgodziliśmy się na nie – nie mieliśmy z tym problemu. „Nie byliśmy pewni, czy Zahra pomoże bezpośrednio, czy otrzyma placebo, ale po prostu cieszymy się, że nasza córka wzięła udział”. To dla nas ważne; nie chciałabym, żeby ktoś inny przechodził przez to, przez co przeszliśmy.

Uzgodniliśmy, że jeśli w jakikolwiek sposób możemy pomóc komuś innemu przejść przez to łatwiej lub szybciej – lub jeśli możemy pomóc w poprawie wyników innych dzieci, które doznały podobnego urazu – chętnie weźmiemy w tym udział”. Mieliśmy dla niej przywilej poddania się zabiegowi chłodzenia, mimo że było to bolesne; to jeden z powodów, dla których uratowano jej życie. W domu nie mamy dostępu do najnowocześniejszego leczenia, takiego jak to, i czujemy się szczęściarzami.

„Zahra została wypisana ze szpitala Saint Mary’s po 10 dniach i jest teraz w domu ze swoją rodziną. Od ponad czterech miesięcy Zahra radzi sobie dobrze i osiąga wszystkie kamienie milowe rozwoju. Sibihwana powiedziała: „Zespół OIOM-u dla noworodków był wspaniały, zespół badawczy był bardzo pomocny i wszystko dobrze wyjaśnił.

Jej konsultant, dr Mahaveer, poświęcił chwilę, aby porozmawiać z nami, kiedy opuszczaliśmy szpital, i był bardzo zadowolony z tego, jak sobie radzi. „Zahra nie wydaje się mieć poważnego urazu. Nie miała żadnych napadów zaraz po urodzeniu. Jeśli Bóg pozwoli, będzie to łagodna postać i całkowicie ustąpi samoistnie”. „Dla nas jest idealna i wszystko, na co liczyliśmy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.