Linalool i Konopie Indyjskie 

Linalool i konopie indyjskie, terpen o wielu właściwościach.

Co to jest Linalol?

Nazwa: Linalol
Wzór: C10H18O
Nazwa IUPAC: 2,6-dimetil-2,7-oktadien-6-ol
Masa molowa: 154,25 g/mol
Temperatura topnienia: -20 °C (253,15 K)
Temperatura wrzenia: 198,6 °C (471,75 K)
Wygląd w temperaturze otoczenia: Bezbarwny olej

Linalool to monoterpenoid (chemicznie nazwalibyśmy go alkoholem), który występuje w ponad 200 gatunkach roślin, takich jak cytrusy – a także w konopiach – co nadaje im przyjemny miętowy i kwiatowy aromat. Jego zapach docenisz już w pobliżu roślin tymianku, lawendy, wawrzynu, cynamonu, sosny, brzozy czy mięty. Można go również znaleźć w ekstraktach z cytryny, pomarańczy, werbeny i wielu innych olejkach eterycznych. Szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym do nadawania zapachu produktom, stosowany jest również w detergentach i mydłach, aby nadać im naturalny, „czysty” zapach.

Do czego służy Linalool?

Jak już wspomnieliśmy, terpen ten jest bardzo powszechny w przyrodzie i ma różne zastosowania w różnych gałęziach przemysłu, chociaż w większości przypadków jego zastosowanie ogranicza się do nadawania swojego słodkiego i przyjemnego aromatu wszelkiego rodzaju produktom, od kosmetyków po detergenty lub środki dezynfekujące. Mówiąc wprost, zawiera go ponad 30% produktów kosmetycznych, a jest to szczególnie powszechne w typowej „wodzie toaletowej” oferowanej przez tak wiele marek (ponad 90% tego typu wody toaletowej zawiera w swoim składzie Linalool).

Linalool jest również używany jako odczynnik laboratoryjny do otrzymywania innych substancji, takich jak na przykład witamina E. Ostatnie badania wykazały, że ma obiecujące właściwości przeciwdrgawkowe, tak samo skuteczne jak leki takie jak diazepam, ale bez skutków ubocznych.

Synteza Linalolu

Podobnie jak wiele innych terpenów, Linalool jest wytwarzany z pirofosforanu izopentylu poprzez izoprenoidowy pirofosforan geranylu, a wszystko to poprzez pewne enzymy w błonie komórkowej zwane syntetazami monoterpenowymi. To właśnie jeden z tych enzymów, syntetaza linalolowa (LIS), odpowiada za produkcję linalolu w tkankach roślinnych, zwykle w jej kwiatach.

Enancjomery

W naturze Linalool występuje w dwóch różnych formach (izomerów optycznych): jedną jest S-Linalool lub coriandrol, występujący w dużych ilościach w olejku eterycznym z kolendry, drzewa pomarańczowego lub palmarosa. Z drugiej strony, R-Linalool lub lycareol jest bardzo powszechny w lawendzie, wawrzynu lub bazylii, a także w wielu innych roślinach.

Aromat Linaloolu

Aromat tego terpenu jest złożony, z nutami kwiatowymi, korzennymi, cytrusowymi, a nawet tropikalnymi (wiele osób utożsamia go z zapachem lawendy lub olejku bergamotowego). Ze względu na swoje właściwości idealnie nadaje się do dodawania zapachu do produktów kosmetycznych i czyszczących. Patrząc na oba izomery, S-Linalool ma słodszy, kwiatowy i cytrusowy aromat, podczas gdy R-Linalool ma bardziej drzewny lub lawendowy aromat.

W konopiach aromat Linaloolu może być trudniejszy do docenienia w zależności od całkowitej zawartości terpenów w każdej roślinie; Rośliny konopi produkują duże ilości terpenów w różnych proporcjach, więc w niektórych przypadkach obecność Linaloolu można zauważyć już po zapachu rośliny, podczas gdy w innych może być naprawdę trudna do zidentyfikowania. Tak czy inaczej, ten związek nie jest wyjątkiem pod względem „efektu świty” i działa w synergii z innymi związkami wytwarzanymi przez roślinę w celu wzmocnienia jej właściwości.

Właściwości Linalolu

Oprócz wspomnianych już zastosowań smakowych, Linalool ma również ciekawe właściwości owadobójcze, skutecznie odstraszając pchły, muszki owocowe i karaluchy, a także gąsienice ciem. Ponadto nierzadko można go znaleźć jako składnik środków odstraszających komary, chociaż jego skuteczność jako środka odstraszającego, gdy jest stosowany jako izolowany składnik, jest przedmiotem badań.

Inną interesującą cechą tego terpenu, szczególnie w rolnictwie, jest jego działanie przeciwdrobnoustrojowe, zmniejszające obecność bakterii chorobotwórczych w roślinach i promujące ogólny stan zdrowia upraw. Dokładniej, to S-Linalool posiada tę fascynującą właściwość.

Jak wspomniano, oba enancjomery wykazują obiecujące właściwości przeciwdrgawkowe, nawet skuteczniejsze niż fenytoina, lek przeciwpadaczkowy powszechnie stosowany w leczeniu napadów padaczkowych lub stanów lękowych, co niewątpliwie zasługuje na dalsze badania. W rzeczywistości wykazano, że związek ten ma silne działanie przeciwzapalne, uspokajające, co daje mu potencjał terapeutyczny, który nie pozostał niezauważony przez społeczność naukową. Linalool może być jednym ze związków odpowiedzialnych za relaksujące działanie konopi, ponieważ działa tak szybko, jak jest skuteczny!

Badanie z 2015 r. wykazało, że zastosowanie Linalolu znacząco poprawiło funkcje poznawcze u myszy laboratoryjnych z odpowiednikiem choroby Alzheimera, otwierając obiecujące nowe drzwi do badań nad leczeniem tej choroby neurodegeneracyjnej.

Bezpieczne korzystanie z Linalolu

Chociaż stosowanie tego związku jest klasyfikowane jako bezpieczne przez różne organizacje, takie jak FDA, jego podawanie może u niektórych osób wywołać reakcje alergiczne. Według badania przeprowadzonego w 2016 roku w Europie, 7% osób leczonych plastrami z linalolu rozwinęło alergię na utlenioną formę tego monoterpenu. Należy podkreślić, że w przypadku olejków eterycznych (a nie pojedynczych związków) to utlenianie linalolu nie zachodzi, więc jego stosowanie nie stwarza żadnego ryzyka.

Jak to często bywa w przypadku wielu związków występujących w roślinach konopi, nasze zrozumienie tego terpenu i jego właściwości pozostaje nieco ograniczone ze względu na brak dalszych badań. Niewątpliwie, biorąc pod uwagę obiecujące wyniki, jakie wykazał w badaniach, które go zbadały, w niedalekiej przyszłości usłyszymy o wiele więcej o Linaloolu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.