Mimo iż korzyści medyczne marihuany badane są od lat czterdziestych XX wieku, najbardziej przełomowe odkrycia na temat marihuany i jej efektów terapeutycznych pojawiły się dopiero w ostatniej dekadzie, a zainteresowanie dobroczynnymi właściwościami medycznej marihuany znacznie wzrosło.
Ostatnie badania sugerują, że cannabis a także związki w nim się znajdujące mogą potencjalnie:
• zwalniać postęp choroby Alzheimera i Parkinsona
• zmniejszać liczbę i nasilenie napadów padaczkowych
• zmniejszać skurcze mięśni doświadczane przez osoby ze stwardniem rozisanym
• zabijać lub ograniczać wzrost komórek nowotworowych
• zapewniać ulgę w przypadku lęków i zmniejszać koszmary wśród osób z zespołem stresu pourazowego
• minimalizować uszkodzenia neurologiczne po urazie rdzenia kręgowego i po urazach mózgu.
Ponadto, okazało się iż cannabis redukuje odczuwany ból oraz mdłości, co sprawia, iż jest potencjalnie skutecznym lekiem na liczne schorzenia, w tym może być podawane dla osób poddawanych chemioterapii lub tradycyjnemu leczeniu AIDS/ HIV.
W czasopisach medycznych opublikowano ponad 20.000 nowych, recenzowanych artykułów naukowych dotyczących farmakologii i cannabis, co dodatkowo potwierdza jej właściwości lecznicze.
Firmy biotechnologiczne w Stanach Zjednoczonych i na świecie prowadzą obecnie prace nad lekami na bazie pochodnych cannabis, których celem jest leczenie wielu chorób, w tym epilepsji, łuszczycy, egzemy oraz stwardnienia rozsianego, poprzez izolację określonych kannabinoidów w cannabis w celu uzyskania konkretnej ulgi.