Marihuana nie szkodzi na nerki

Marihuana nie szkodzi na nerki

Naukowcy nie znaleźli dowodów na to, że stosowanie marihuany negatywnie wpływa na nerki lub przyczynia się do choroby nerek.

Według najnowszych badań opublikowanych w American Journal of Medicine umiarkowane stosowanie marihuany nie ma żadnego związku z chorobą nerek.

Naukowcy z Harvard University’s School of Public Health przeanalizowali dane dotyczące prawie 14.000 osób dorosłych w wieku od 18 do 59 lat w okresie siedmiu lat w celu zbadania, czy istnieje związek między wcześniejszym stosowaniem marihuany a pogorszeniem czynności nerek lub ogólnym chorowaniem nerek.

„Nasze badania dostarczają pewnych i uspokajających dowodów, które sugerują, że cannabis nie ma wpływu na funkcje nerek u zdrowych osób dorosłych w wieku poniżej 60 roku życia,” powiedział główny badacz dr Murray Mittleman, profesor epidemiologii.

Mittleman i jego koledzy wykorzystali dane pochodzące z badania National Health and Nutrition Examination Survey z 2007 – 2014. uczestnicy zostali sklasyfikowani jako osoby nie stosujące marihuany, osoby stosujące ją regularnie i osoby stosujące ją okazyjnie.
Prawie 5500 dorosłych pytanych o stosowanie marihuany powiedziało, że paliło ją co najmniej raz, ale nie w ciągu ostatnich 30 dni.
Ponad 2000 dorosłych twierdziło, że paliło cannabis przynajmniej raz w ciągu ostatnich 30 dni.

Naukowcy zbadali wówczas prawdopodobieństwo czy dorośli mogli rozwinąć jakąkolwiek chorobę nerek, mierząc stężenie kreatyniny w surowicy i sprawdzając poziom mikroalbuminurii. Zwiększone stężenie albuminurii w moczu jest często pierwszym objawem choroby nerek.

Naukowcy dodali, że potrzeba więcej badań dotyczących wpływu marihuany na zdrowie nerek.

Mimo iż wyniki badania są co najmniej pozytywne, „nasze badanie nie dotyczy ciężkich użytkowników, osób starszych ani osób z istniejącą przewlekłą chorobą nerek” – powiedział Mittleman.
„Potrzebujemy kolejnych badań, aby ocenić wpływ marihuany na dorosłych w wieku powyżej 60 roku życia i starszych oraz osób chorujących już na nerki, lub osób które zagrożone są rozwojem choroby nerek.”

Całe badanie “Marijuana Use and Renal Function among US Adults,” dostępne jest w internecie za pośrednictwem The American Journal of Medicine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.