Medyczna marihuana łagodzi objawy HIV

Wirus HIV nie oznacza już w tych czasach wyroku śmierci, ale z pewnością jest dożywotnią karą dla tych, którzy zmagają się z jego przewlekłymi objawami. Wiele osób z HIV oraz z zespołem nabytego niedoboru odporności (AIDS) zmaga się z nimi do końca życia, kosztem codziennego spokoju.

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt leków przeciw HIV/ AIDS, które zmniejszają miano wirusa w organizmie oraz łagodzą niektóre objawy, ale także powodują wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak ból głowy oraz nudności. Czy jako lek uzupełniający, marihuana może poprawić życie pacjentów z HIV i AIDS?

Cannabis, znane jako stymulator apetytu, stosowane jest w leczeniu anoreksji oraz innych wyniszczających objawów HIV/AIDS – ale jak pokazują badania, marihuana może być także w stanie wyjść poza to podstawowe leczenie. Niektóre z badań sugerują, że cannabis może pomóc pacjentom z HIV/AIDS poczuć się lepiej, leczyć powikłania choroby oraz łagodzić skutki uboczne leków na receptę.

Badania

Początek epidemii AIDS był siłą napędową medycznego ruchu marihuany, a niszczycielska choroba była pierwszą, która pomogła wykazać medyczne korzyści tej rośliny. Niektóre z najwcześniejszych badań dotyczących medycznego zastosowania cannabis koncentrowały się na leczeniu pacjentów z HIV/ AIDS. W badaniu przeprowadzonym przez dr Donalda Abramsa, onkologa z University of San Francisco i jednego z pierwszych naukowców badających interakcje między marihuaną a AIDS, naukowcy odkryli, że cannabis nie spowodowało żadnych szkodliwych zmian w poziomie wirusa u pacjentów. Badanie, które zakończyło się w 2000 r., sugeruje również, że marihuana może zmniejszyć postęp choroby.

Cannabis stosowane było przez pacjentów podczas AIDS ze względu na korzyści medyczne rośliny.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Michigan w 2017 r. wykazało, że marihuana może spowalniać proces wpływu choroby na umysł, który występuje u połowy pacjentów z HIV/ AIDS. W szczególności THC znajdujące się w cannabis jest w stanie obniżać poziom zapalenia komórek mózgowych u pacjentów z HIV/AIDS do tego stopnia, że główny naukowiec, Norbert Kaminski powiedział:
„ci, którzy stosowali marihuanę, mieli poziom zbliżony do zdrowej, niezakażonej wirusem HIV osoby”.
Kaminski oraz jego partner, Mike Rizzo, obaj wyrazili nadzieję, że cannabis może leczyć także inne choroby związane z zapaleniem komórek mózgowych, takie jak choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona.

Badanie z 2014 roku przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie wykazało, że THC obniża także miano wirusa u makaków zakażonych małpim wirusem SIV, chorobą podobną do AIDS, na którą cierpią różne gatunki ssaków znajdujących się w Afryce.

Perspektywa pacjenta

Mimo upływu prawie 40 lat od pierwszej diagnozy AIDS w Stanach Zjednoczonych, choroba ta nadal jest piętnowana. Być może to wyjaśnia, dlaczego 41-letni pacjent z Wirginii poprosił o anonimowość podczas dzielenia się swoją fascynującą historią w 2000 roku.

Anonimowy pacjent HIV powiedział:

„Trzynaście lat temu dowiedziałem się, że jestem nosicielem wirusa HIV. Od tego czasu przyjmowałem leki takie jak AZT, ddI, d4T, Crixivan, Viracept, Viramune, Bactrim, Megace. Wszystkie te leki łączyły dwie wspólne cechy: dawały mi nadzieję na wyleczenie, oraz powodowały u mnie mnóstwo skutków ubocznych. Nudności, biegunka, zmęczenie, wymioty, utrata apetytu, wszystko to stało się moją codziennością, moim życiem.

Po trzech latach znoszenia działań niepożądanych, lekarz mnie prowadzący zaproponował mi prosty oraz skuteczny sposób na radzenie sobie z wieloma z nich. Substancja ta sprawiła, że nie zagłodziłem się na śmierć – jak to wygląda w przypadku wielu innych pacjentów. Pomogła mi ponownie uczestniczyć w życiu społecznym, jako odpowiedzialny oraz produktywny obywatel. Ale także uczyniła mnie przestępcą, kimś za kogo nigdy się nie uważałem. Tym lekiem jest oczywiście medyczna marihuana.”

Od przełomu XXI wieku niezliczona ilość pacjentów z HIV/ AIDS czerpała te same korzyści z medycznej marihuany.

Co mówią eksperci

Zwalczanie zmęczenia, ograniczenie utraty wagi i zmniejszenie bólu, to tylko niektóre z pozytywnych rezultatów stosowania marihuany, które zaobserwowała dr Kate Scannell, asystent profesora medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco w leczeniu pacjentów z HIV / AIDS. Scanell mówi, że „federalna obsesja na punkcie programów politycznych, które uniemożliwiają chorym oraz umierającym stosowanie marihuany jest przerażająca oraz irracjonalna”.

Dr Neil Flynn, profesor medycyny klinicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis School of Medicine, uważa medyczną marihuanę za realną opcję leczenia nie tylko dla pacjentów z HIV/ AIDS, ale także dla każdego, kto cierpi na chorobę terminową. Flynn mówi, że „w skrócie, marihuana może pomóc chorym łagodząc intensywne cierpienie spowodowane ich chorobą lub skutkami ubocznymi stosowanych przez nich leków”.

Nie ma wątpliwości co do tego, że medyczne zastosowanie marihuany stanowi szerokie spektrum leczenia różnych objawów HIV/ AIDS i może być korzystne jako leczenie uzupełniające wielu pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.