Kannabinoidy mogą leczyć OCD

W nowym badaniu przeglądowym naukowcy zbadali dowody sugerujące, że układ endokannabinoidowy (ECS) może odgrywać ważną rolę w łagodzeniu objawów zaburzenia obsesyjno – kompulsywnego (OCD) oraz innych, podobnych stanów.

OCD jest złożonym stanem psychicznym, w którym pacjenci doświadczają niekontrolowanych, powtarzających się myśli (obsesje) oraz zachowania (kompulsje) oraz chęć powtarzania tych działań w kółko. W Stanach Zjednoczonych według danych opublikowanych w maju 2015 roku w Archives of Disease in Childhood, na ten stan cierpi około 3% dorosłych oraz 4% dzieci.

Stan ten jest trudny do wyleczenia. Według International OCD Foundation, najskuteczniejszym sposobem leczenia jest terapia behawioralno – poznawcza (CBT), w połączeniu z lekami psychiatrycznymi, takimi jak leki przeciwdepresyjne oraz środki przeciwlękowe. Jak mówi publikacja z Harvard Medical School, tylko około 10% osób całkowicie wychodzi z OCD, a tylko połowa odczuwa poprawę dzięki zastosowanemu leczeniu.

Obecne badania

W badaniu „“The Endocannabinoid System: A New Treatment Target for Obsessive Compulsive Disorder?” zauważono, że istnieje coraz więcej badań wykazujących, że układ endokannabinoidowy odgrywa sporą rolę w odczuwaniu lęku, strachu oraz doświadczaniu powtarzających się zachowań.

ECS bierze udział w regulacji naszych neuroprzekaźników, przekaźników chemicznych, które przenoszą sygnały między naszymi komórkami nerwowymi a innymi komórkami w ciele, oraz wpływa na prawie wszystkie nasze funkcje psychiczne oraz fizyczne.

„Badania, które przejrzeliśmy w naszym artykule wskazują, że kannabinoidy mogą pewnego dnia przejąć prowadzenie w leczeniu OCD oraz pokrewnych zaburzeń”, powiedział główny autor oraz dr Reilly Kayser z Columbia University / New York State Psychiatric Institute (NYSPI).

„Przebadaliśmy badanie ECS oraz znaleźliśmy dowody w formie badań przeprowadzonych na ludziach oraz zwierzętach, które potwierdzają związek między objawami OCD a ECS”, mówi Kayser.

Obiecujące wyniki

NYSPI i Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku przeprowadziło badanie, w którym zauważono:

„Niektórzy pacjenci z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, którzy palą marihuanę, anegdotycznie zgłaszają, że cannabis łagodzi ich objawy oraz doświadczany przez nich niepokój; a kilka przypadków opisuje pacjentów, u których objawy OCD poprawiły się po zastosowanym leczeniu kannabinoidowym.”

W badaniu pilotażowym przeanalizowano 16 pacjentów, którzy cierpieli na ciężkie przypadki OCD, a którzy poddali się leczeniu nabilonem – syntetyczną formą THC, działającą na układ endokannabinoidowy. Pacjenci doświadczyli prawie dwukrotnego zmniejszenia objawów po czterech tygodniach leczenia, w porównaniu do osób, które otrzymały placebo lub które zostały poddane terapii poznawczej.

Kayser wyjaśnia, że nabilon działa podobnie do THC, ale nie posiada wszystkich chemicznych składników marihuany.

Receptor kannabinoidowy CB1 występuje w całym ośrodkowym układzie nerwowym naszego organizmu, a Kayser mówi, że w obszarach mózgu związanych z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi występuje on w wysokich stężeniach.

„Nie jest to bezpośredni dowód na to, że układ endokannabinoidowy bierze udział w patologii leżącej u podstaw OCD, ale jest to jedna ze wskazówek, która sugeruje, że taki związek może istnieć.”

Badania

Kayser powtórzył, że istnieje pilna potrzeba wynalezienia nowych metod leczenia, ponieważ te, które istnieją obecnie, są nieskuteczne w przypadku wielu osób.

Ze względu na to, że badania wykazały, iż medyczny olej cannabis skuteczny jest w leczeniu innych schorzeń neurologicznych, a w tym w zmniejszaniu napadów padaczkowych oraz leczeniu objawów autyzmu, naukowcy poszerzają ogólne spojrzenie na rolę układu endokannabinoidowego w różnych jednostkach chorobowych.

„OCD jest złożonym schorzeniem, które łączy w sobie cechy innych chorób” mówi Kayser. „W związku z tym, postanowiliśmy przyjrzeć się badaniom, które badały rolę ECS również w tych powiązanych stanach.”

Opinie ekspertów

Dr Daniele Piomelli, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Center for Study of Cannabis, mówi, że ECS może pomóc w regulacji stanów psychicznych oraz zapewniać korzyści terapeutyczne – a jego instytut stara się to udowodnić.

„Rosnące zrozumienie ECS potwierdza niezwykłe zainteresowanie roli układu w regulacji stanów psychicznych oraz różnych korzyściach terapeutycznych w zakresie zdrowia” mówi Piomelli.

„Po długiej nieobecności widzimy odrodzenia zainteresowania farmaceutycznego potencjałem terapeutycznym tego układu”.

Podsumowanie

Które leki kannabinoidowe warto przetestować oraz jak zmierzyć ich działanie? Są to jedne z ważniejszych pytań do rozważenia podczas przeprowadzania kolejnych badań.

„Istnieje potrzeba przeprowadzenia dobrze zaprojektowanego, kontrolowanego badania na ludziach, aby pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób cannabis oraz pokrewne substancje wpływają na objawy OCD oraz innych chorób psychicznych,” mówi Kayser.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.