Wpływ Etapu Uprawy Na Odległość Świateł

W jaki sposób etap rozwoju roślin wpływa na odległość świateł?

W miarę rozwoju roślin może być konieczne dostosowanie wysokości światła LED do wzrostu, aby uwzględnić zarówno wzrost samych roślin, jak i ich zmieniające się wymagania dotyczące intensywności światła. Jednak wielu hodowców pozostawia swoje światła na określonej wysokości, woląc dostosować intensywność do potrzeb PPFD na poziomie czaszy na każdym etapie wzrostu.

Wzrost roślin dzieli się zazwyczaj na trzy etapy:

Etap sadzonki
Etap wegetatywny
Etap kwitnienia.

Ale jak blisko roślin powinny znajdować się światła na każdym etapie, aby uzyskać najzdrowsze plony?

W miarę jak rośliny przechodzą między każdą fazą, będziesz musiał stale zmniejszać odległość światła LED do uprawy. Sadzonki potrzebują najmniejszej ilości światła, więc w tym momencie twoje światła muszą być najwyższe nad koronami roślin.

Alternatywnie możesz również obniżyć światła i zmniejszyć ich intensywność zamiast przesuwać ich położenie. Tradycyjne światła (HID lub CMH) zwykle mogą zmniejszyć intensywność tylko do około 50%.

W fazie wegetatywnej do optymalnego wzrostu wymagane jest intensywniejsze światło. A kiedy twoja roślina zakwitnie, będziesz musiał ponownie przybliżyć światła, aby zapewnić im wyższy poziom PAR do fotosyntezy.

Etap sadzonki

Jeśli gleba jest sucha, sadzonka nigdy nie osiągnie pełnego potencjału, dlatego na początku cyklu wzrostu diody LED powinny znajdować się wyżej nad baldachimem. Sadzonki są wrażliwe i chociaż czasami może być kuszące wystawienie ich na krótkie rozbłyski światła o dużej intensywności w celu stymulowania szybkiego wzrostu, nie jest to zalecane. Dopóki rośliny nie staną się bardziej dojrzałe, nie ma potrzeby zwiększania natężenia światła, więc hodowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Więc, jak blisko powinny znajdować się światła do sadzonek? Oto wskazówka:

1000 W – do 46 cali
800W – do 42 cali
600 W – do 38 cali
400 W – do 27 cali
200 W – do 20 cali

Etap wegetatywny

W fazie wegetatywnego rozwoju, kiedy rośliny dojrzewają, wymagania dotyczące spektrum światła pozostają podobne do wymagań sadzonek. Jednak, aby wykształcić zdrowe korzenie i łodygi, które zapewnią dobry plon, należy zwiększyć intensywność światła, aby zapewnić roślinom więcej energii do fotosyntezy. Nawet jeśli regulujesz bliskość światła metodą prób i błędów, zaletą świateł LED jest to, że emitują bardzo niski poziom promieniowania podczerwonego. Tak więc ryzyko oparzenia światłem jest minimalne, nawet jeśli za pierwszym razem nie uda ci się to zrobić dobrze.

Jak daleko powinny znajdować się światła LED do uprawy od roślin w fazie wegetatywnej? Większość wykresów odległości światła LED zazwyczaj zaleca następujące zakresy:

1000 W — od 36 do 46 cali
800 W — od 32 do 42 cali
600 W – od 30 do 38 cali
400 W — od 20 do 27 cali
200 W — od 12 do 20 cali

Etap kwitnienia

Na tym ostatnim etapie cyklu życia rośliny potrzebują najwyższych poziomów natężenia światła, aby wspierać dalszy wzrost łodyg, kwitnienia i kwiaty. Dlatego hodowcy muszą przenieść swoje systemy oświetleniowe LED jeszcze bliżej baldachimów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najlepiej robić to stopniowo, aby dać roślinom czas na przystosowanie się. Dlatego powoli obniżaj system i stale monitoruj oznaki niepokoju, aż osiągniesz optymalną odległość światła od roślin. Wykresy zazwyczaj zalecają trzymanie się następujących parametrów:

1000 W — od 21 do 36 cali
800 W – od 19 do 34 cali
600 W — od 18 do 30 cali
400 W — od 13 do 21 cali
200 W – od 8 do 16 cali

Oznaki, że twoje światło znajduje się zbyt blisko roślin

Chociaż zwiększenie intensywności światła przez cały okres życia rośliny jest konieczne, aby zapewnić zdrowy wzrost, musisz uważnie obserwować swoje rośliny, aby upewnić się, że nie przesuniesz zbyt nisko świateł LED. Zwróć uwagę na następujące oznaki niepokoju:

1. Nieregularny lub zahamowany wzrost – Zwykle charakteryzuje się wiotczeniem, kręceniem się lub opadaniem liści.
2. Wybielanie – zazwyczaj wskazywane przez białe lub żółte plamki na najwyższych liściach.
3. Palenie – zwykle zaczyna się od cienkich brązowych zarysów na liściach znajdujących się najbliżej światła, zanim widoczne staną się przebarwienia większych fragmentów. Pamiętaj, że to, co czasami wygląda jak lekkie oparzenie, może w rzeczywistości być oparzeniem odżywczym.

Oznaki, że twoje światło znajduje się zbyt daleko roślin

Pozostawienie świateł zbyt daleko od roślin sprawi, że będą wyglądały na rozciągnięte i słabe, a jeśli nie zostaną naprawione, doprowadzi to do utraty koloru i śmierci. Czasami łatwo jest pomylić oznaki niedoświetlenia z przyspieszonym wzrostem, ponieważ rośliny pozbawione światła naturalnie rosną w górę w szybszym tempie. Jednak ten proces, zwany etiolacją, nie jest dobrym znakiem. Jest to mechanizm obronny rośliny sięgającej po więcej światła w dążeniu do fotosyntezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.