Legalny alkohol, nielegalna marihuana

Nie jest tajemnicą, że historia lubi się powtarzać. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego alkohol (jedna z najbardziej śmiertelnych, destrukcyjnychi uzależniających substancji na świecie) jest całkowicie legalny, a marihuana nie?

Aby zrozumieć sytuację, warto przyjrzeć się nieudanym eksperymentom dotyczącym zakazu alkoholu na świecie.

• Zakaz: Kryminalizacja alkoholu?

Zakaz, który trwał od 1920 do 1933 roku, został uznany za „szlachetny eksperyment”. Miał on na celu zmniejszenie przestępczości oraz korupcji spowodowanej alkoholem, a także poprawę stanu zdrowia i higieny w Ameryce. Trzeba pamiętać, że zanim w 1935 roku powstała grupa AA, było praktycznie zero skutecznych metod leczenia alkoholizmu. Zasadniczo uzależnienie od alkoholu było wyrokiem śmieci.

Niestety, „szlachetny eksperyment” stworzył wszystko oprócz szlachetnego i zdrowego środowiska. Ze względu na to, że ludzie nie mogli kupić legalnie alkoholu, zaczęli go robić sami. W związku z tym, rozpoczęło się wiele problemów dotyczących zdrowia i higieny. Ludzie zaczęli umierać z pwoodu konsumpcji domowej roboty piwa.

Ale to nie wszystko. Nielegalny handel alkoholowy stwarzał niezliczone możliwości dla przestępców, w wyniku czego więzienia były nimi przepełnione. Kwestie zdrowia publicznego i bezpieczeństwa tylko się pogarszały, a zakaz nadużywania alkoholu stawał się coraz większym problemem.

• Zakaz: Kryminalizacja marihuany?

Przeskok do 1937 roku i doświadczamy déjà vu. Harry Anslinger, pierwszy federalny komisarz do spraw narkotykow, stwierdził że nadużywanie marihuany może doprowadzić do wielu chorób psychicznych. Anslinger nie posiadał żadnych danych naukowych na poparcie swoich twierdzeń, ale prowadzona przez niego propaganda przekonała większość społeczeństwa do współpracy. Anslinger pomógł w stworzeniu Marijuana Tax Act w 1937 roku, co skutecznie uniemożliwiło sprzedaż oraz posiadanie marihuany.

Według raportu ACLU i Human Rights Watch z 2016 roku, prawie 137.000 osób znajduje się za kratkami ze względu na posiadanie narkotyków.

• Konsekwencje

Marihuana obecnie wymieniana jest jako substancja grupy 1, co oznacza, że jedyny sposób na uzyskanie jej jest nielegalny. Doprowadziło to do rozwoju czarnego rynku związanego z marihuaną. Pomimo „wojny z marihuaną”, miliony Amerykanów regularnie spożywają narkotyki.

Jednak wracając do naszego głównego pytania: Dlaczego alkohol jest legalny a marihuana nie?

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, nie istnieje racjonalny powód, logiczne wyjaśnienie. Historia się powtarza, a my powinniśmy w końcu zacząć uczyć się na błędach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.