nasiona marihuany, konopi, cannabis, sklep, thc-thc

Ludzki mózg potrzebuje metafor, aby rozumieć rzeczywistość

Ludzki mózg potrzebuje metafor, aby rozumieć rzeczywistość, GrubyLoL.com

Ludzki mózg „potrzebuje metafor, aby móc rozumieć rzeczywistość”,wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez dwa hiszpańskie uniwersytety.

Naukowcy twierdzą , że te same obszary mózgu są używane do rozumienia metafor pisanych i wizualnych – te ostatnie często używane są w reklamie – i to sugeruje, że „rzeczywistość nie jest czysta i obiektywna” dla większości ludzi.

Wspiera to psychologiczną teorię „schematu” psychologów – to znaczy, że ludzie rozumieją i zapamiętują sytuacje i zdarzenia oparte na ich własnym, unikalnym spojrzeniu na świat ukształtowanym przez ich środowisko i doświadczenia, co oznacza, że jeśli 10 osób było świadkiem tego samego incydentu, prawdopodobnie każde z nich prezentować będzie 10 różnych wersji wydarzenia.

„Mózg zajmuje się przetwarzaniem informacji, a logicznym wydaje się przypuszczanie, że ten sam rodzaj informacji – czy to najprostszych czy najbardziej skomplikowanych – zostanie przetworzony w podobny sposób” mówi lider badań Dr María Jesús Ortiz z Alicante University’s Faculty of Communication and Social Psychology.

„Znaczenie wizualnych metafor polega na tym, że żyjemy w wizualnym świecie, a metafory są na porządku dziennym, a najbardziej oczywistym tego przykładem są reklamy.”

Metafory dotyczą jednego obrazu używanego do opisania drugiego, czy to za pomocą obrazów, czy słów, i są częstym elementem fikcji – na przykład: „Spojrzała na miękki, biały koc znajdujący się na zewnątrz i postanowiła pojeździć na nartach” lub „to był lipiec, a ognisty, złoty dysk na niebie oślepiał homary wyrzucone na piasek”.

Badanie nie było jednak w stanie ustalić przyczyny i skutku: widoczna potrzeba mózgu do metafor może wynikać z ciągłego kontaktu z nimi od lat najmłodszych, ponieważ większość ludzi uczy się czytać za pomocą bajek.

Jednak przyczyny i skutki na bok, badania mogą być użyteczne w rozwijaniu terapii poznawczej dla pacjentów autyzmu, w tym osób z zespołem Aspergera lub Alzheimera, ponieważ choroby te zwykle oznaczają, że dana osoba nie rozumie ironii, metafor lub jakichkolwiek bodźców, które nie mają całkowicie dosłownego znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.