Pacjentom medycznej marihuany łatwiej zaprzestać stosowania opioidów

Badanie: Pacjentom medycznej marihuany łatwiej zaprzestać stosowania opioidów w porównaniu do osób nie stosujących cannabis.

Pacjenci cierpiący na ból chroniczny zostali przebadani w ogólnokrajowym badaniu, które pokazało, że dostęp do medycznej marihuany powoduje znaczne zmniejszenie lub zaprzestanie stosowania opioidów w porównaniu do pacjentów, którzy nie stosowali marihuanę.

Dane z badania zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS One.

Zespół naukowców z University of New Mexico ocenił wzorce stosowania opioidów na receptę w ciągu 21 miesięcy u 37 pacjentów z bólem, w państwowym programie leczenia cannabis oraz 29 pacjentów niezarejestrowanych.

W porównaniu do osób nie stosujących marihuanę, osoby korzystające z substancji „częściej zmniejszały dzienne dawkowanie opioidów między początkiem i końcem próbnego okresu (83,8 procent versus 44,8 procent) lub przestały wypełniać recepty (40,5 procent versus 3,4 procent), „zarejestrowani użytkownicy częściej zgłaszali poprawę jakości życia”.

Autorzy podsumowali: „Istotne kliniczne i statystyczne dowody na związek pomiędzy rejestracją MCP a zaprzestaniem stosowania opioidów i ich obniżeniem oraz poprawą jakości życia uzasadniają dalsze badania nad cannabis jako potencjalną alternatywą dla opioidów na receptę w leczeniu chronicznego bólu”.

Wcześniejsze badania w podobny sposób informują, że pacjenci zapisani w programach związanych z cannabis częściej zmniejszają stosowanie opioidów i innych leków na receptę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.