Zdrowe korzenie roślin cannabis

Źródłem zdrowej rośliny cannabis jest zdrowy system korzeniowy. Korzenie zapewniają sieć zbierającą i przesyłającą wodę, tlen i składniki odżywcze do rosnących roślin.

Te trzy rzeczy wciągane są z gleby do systemu korzeniowego, a następnie przenoszone do całej rośliny pomagając przeprowadzać proces fotosyntezy oraz naturalny wzrost roślin. Bez odpowiednio rozwiniętych korzeni rośliny nie mogą prawidłowo rosnąć.

Proces fotosyntezy rozpoczyna się, gdy woda dotknie korzeni rośliny. Woda, dwutlenek węgla i zmagazynowane światło słoneczne współpracują ze sobą, tworząc cukry niezbędne do wzrostu roślin. Cukry te, w połączeniu z tlenem pobieranym przez korzenie, wytwarzają energię ATP dla roślin. Energia ATP w połączeniu z wyciągniętymi z gleby substancjami odżywczymi zapewnia, że roślina rośnie intensywnie. Bez odpowiednio funkcjonującego systemu korzeniowego, każda z tych podstawowych funkcji może przestać działać poprawnie i spowodować zachorowanie roślin. Kiedy rośliny są młode, wielu ogrodników decyduje się skupić na rozwoju korzeni, aby upewnić się, że rośliny rosnąć będą zdrowo aż do samego momentu zbiorów.

Jak wspomnieliśmy powyżej, korzenie wychwytują tlen podczas tzw. oddychania komórkowego – procesu podczas którego powstaje energia ATP. Bez tlenu rośliny nie są w stanie wytworzyć potrzebnej do tego energii, a korzenie rosnąć.

Zatem jak utrzymać zdrowy przepływ tlenu w systemie korzeniowym? Mamy dla was kilka wskazówek!
• Pozwól glebie wyschnąć pomiędzy faktycznym podlewaniem jej. Kiedy gleba jest zbyt nasycona, nie może skutecznie oddychać; gdy wysycha, korzenie wciągają tlen. Suche okresy pomiędzy podlewaniem są wręcz niezbędne do poprawnej absorpcji tlenu.
• Używaj inteligentnych – specjalnie dostosowanych do uprawy donic. Donice te wykonane są z porowatego materiały, który umożliwia przepływ tlenu przez boki donic. Rośliny umieszczone w ziemi lub w twardych donicach ograniczają się do pobierania tlenu z powierzchni.
• Perlit, wermikulit i mech torfowy – materiały te pomagają spulchnić glebę, dając roślinom więcej miejsca na przepływ tlenu i zapobiegają ubijaniu się gleby.
• Używaj pełnowartościowych gleb. Promują one życie grzybów, owadów i drobnoustrojów, które sprzyjają utrzymaniu luzu w glebie, umożliwiając tym samym rozwój sieci korzeni w glebie.

Jeśli chodzi o systemy hydroponiczne – upewnij się, że korzenie są zawsze zanurzone w wodzie oraz stosuj miernik do tlenu, aby mieć pewność, że rośliny otrzymują wystarczającą ilość rozpuszczonego tlenu.

Korzenie najbardziej aktywne są w nocy, a temperatura jaką lubią najbardziej to około 24°C (75°F). jeśli chodzi o uprawę indoor, dobrym pomysłem jest ustawienie wlotu powietrza poniżej czaszy w celu utrzymania świeżego i zdrowego cyklu powietrza.

Jeśli uprawiasz rośliny outdoor, stałą temperaturę gleby może pomóc utrzymać również rozłożenie siana lub słomy dookoła roślin, pomoże to w jej regulacji, ale pamiętaj, aby zachować kilkucentymetrowy promień wokół łodygi każdej rośliny, ponieważ nadmierna wilgoć ściółki może doprowadzić do gnicia jeśli dotknie łodyg.

Korzenie podczas procesu rośnięcia ciągle szukają wody oddalając się od głównego korzenia. Wraz z biegiem czasu, gdy rośliny stają się większe, powinien także zwiększać się promień nawadniania roślin przez ciebie. Podlewanie zbyt daleko od tego, gdzie obecnie znajdują się korzenie może wytworzyć przestoje w wodzie, co z kolei może prowadzić do gnicia korzeni, pleśni i problemów związanych ze szkodnikami. Jak wspomnieliśmy powyżej, wierzch gleby powinien być wystarczająco suchy zanim postanowimy podlać rośliny po raz kolejny. Aby sprawdzić, czy roślina potrzebuje więcej wody, możesz wsadzić palce na 2 – 3 centymetry w glebę i sprawdzić, czy jest ona sucha.

Korzenie potrzebują także dużo miejsca. Gdy jest ciasno, system korzeniowy rośliny może zacząć się dosłownie dusić. Korzenie mogą zacząć wymierać i może dojść do ich gnicia, co może także całkowicie zabić rośliny.

Pamiętaj, aby wybrać odpowiednio duże donice – przewidując mniej więcej jak bardzo rośliny rozrosną się aż do czasu zbiorów. Jeśli rośliny przerastają donice, które obecnie posiadają, zawsze możesz przenieść je do większych donic i dodać więcej ziemi – a jeśli sadzisz rośliny w ziemi, jeszcze ważniejsze jest, aby dać roślinom dużo miejsca, ponieważ nie będziesz w stanie później sam przenieść gotowych już donic.

Jak sprawdzić czy donice nie są zbyt małe? Po prostu obserwuj korzenie przez otwory drenażowe donicy – jeśli zobaczysz, że korzenie przechodzą przez otwory, czas przenieść rośliny do większych donic.

Pamiętaj jednak, aby sprawdzać korzenie roślin przed etapem kwitnienia, ponieważ rośliny nie powinny być przenoszone ani przesadzane podczas tej fazy rozwoju.

Korzenie roślin oddziaływują bezpośrednio z grzybnią. Grzybnia pomaga dostarczyć składniki odżywcze do korzeni roślin i pomaga korzeniom znaleźć wodę. W zamian, roślina przesyła węgiel, pomagając grzybni rosnąć i rozbudowywać własną sieć. Ta symbiotyczna relacja – zwana mikoryzą – ważna jest w utrzymywaniu zdrowia korzeni i dzięki niej mogą one uzyskać dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Zdrowe korzenie mają kluczowe znaczenie w uprawie zdrowych roślin cannabis i kwiatów, z których będziesz dumny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.