Rozpoznanie i leczenie niedoboru fosforu

Fosfor (P) należy do grupy trzech ważnych minerałów, których rośliny potrzebują do zdrowego wzrostu. Twoje rośliny potrzebują fosforu na wszystkich etapach wzrostu. Mimo faktu, że wszystkie nawozy posiadają fosfor, nadal mogą wystąpić niedobory.

Fosfor (P), wraz z azotem (N) i potasem (K), jest jednym z 3 głównych składników odżywczych roślin cannabis. Cannabis wymaga fosforu we wszystkich fazach wzrostu. Niedobór fosforu występuje, gdy roślina nie otrzymuje jego wymaganej ilości, która potrzebna jest do zdrowego wzrostu.

OZNAKI NIEDOBORU FOSFORU

Niedobór fosforu w roślinach cannabis pojawia się najpierw na dużych, starszych liściach znajdujących się u podstawy rośliny. Liście stają się ciemnozielone lub żółte, a wielu przypadkach nabierają także brązowych lub niebieskawych plam. W pewnym momencie, w miarę postępu niedoboru, liście gęstnieją i stają się sztywne, kruche, suche i nabierają ciemnych plam o błyszczącym wyglądzie. W zależności od odmiany, niedobór fosforu może również powodować, że łodyga zmieni kolor na czerwony lub purpurowy.

FOSFOR: MOBILNY SKŁADNIK ODŻYWCZY

Fosfor, tak jak azot, potas oraz magnez, należy do grupy mobilnych składników odżywczych roślin. Te składniki odżywcze nazywane są mobilnymi, ponieważ gdy znajdą się w roślinach, mogą być transportowane do regionów, w których roślina najbardziej ich potrzebuje. Ze względu na to, że cannabis najpierw pobiera składniki odżywcze ze starszych liści na dole i przenosi je do nowego wzrostu na górze, starsze liście pierwsze wykazują oznaki niedoborów. W miarę postępu niedoboru, objawy będą się „wspinać” po roślinie.

Cannabis potrzebuje fosforu na wszystkich etapach wzrostu, ale jest to szczególnie ważne podczas produkcji pąków w fazie kwitnienia. Fosfor odgrywa również ważną rolę w fotosyntezie oraz w ogólnym wzroście roślin.

Nie wszystkie odmiany cannabis mają takie same wymagania odżywcze. Nie inaczej jest z fosforem. Oznacza to, że w okresie wegetacji, nawet jeśli użyjesz tej samej ilości składników odżywczych dla wszystkich roślin, poszczególne odmiany mogą wykazywać oznaki niedoboru, podczas gdy inne mogą pozostać nienaruszone.

NIEDOBÓR FOSFORU MIMO JEGO SUPLEMENTACJI

Prawie wszystkie dostępne na rynku nawozy dedykowane cannabis, zwłaszcza te przeznaczone do fazy kwitnienia, zawierają więcej niż wystarczającą ilość fosforu. Jeśli karmić będziesz rośliny zgodnie z zalecaną dawką i zdarzy ci się dostrzec oznaki niedoboru tego składnika, raczej mało prawdopodobne jest, aby przyczyną był sam składnik odżywczy.

W takim przypadku bardziej prawdopodobny jest problem z poziomem pH wody, roztworu odżywczego i/lub podłoża hodowlanego. Jeśli poziom pH nie jest odpowiedni, rośliny nie są w stanie wchłaniać fosforu, nawet jeśli jest on obecny.

PROBLEMY Z PH

Problemy z niedoborami składników odżywczych mogą pojawiać się nawet w sytuacjach, w których prawidłowo karmisz rośliny. W takich przypadkach, nieprawidłowy poziom pH może być przyczyną tego niedoboru. Powodem tego jest fakt, że cannabis roślinie idealnie w stosunkowo wąskim przedziale pH, w którym jest w stanie przyjmować składniki odżywcze. W przypadku fosforu, idealne pH w korzeniach roślin powinno wynosić 6,2–7,0, gdy uprawiasz rośliny w glebie i 5,5–6,2, gdy uprawiasz je hydroponicznie.

Z tego powodu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jeśli podejrzewasz, że sprawcą jest niedobór fosforu jest sprawdzenie, a następnie skorygowanie poziomu pH w strefie korzeniowej.

PRZEPŁUKUJ ROŚLINY WODĄ

Nieprawidłowe pH w strefie korzeniowej roślin może często wynikać z gromadzenia się minerałów oraz soli w glebie. Aby pozbyć się tego problemu, należy dobrze przepłukać rośliny wodą.

Płukanie roślin oznacza, że podlewasz rośliny obfitą ilością czystej wody o idealnym pH. Idea polega na „wypłukaniu” nagromadzonej soli oraz minerałów. Po przepłukaniu roślin podaj im regularnie zalecaną dawkę składników odżywczych.

PODLEWANIE ROŚLIN

Niewłaściwe podlewanie roślin również może być przyczyną niedoboru fosforu. Pamiętaj, żeby robić to poprawnie! Zamiast podlewać je często i w mniejszych ilościach, lepiej jest robić to rzadziej, nasycając całą zawartość gleby znajdującej się w pojemniku. Oprócz tego, zawsze należy pozwolić glebie wyschnąć między podlewaniem.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy gleba jest sucha, jest podniesienie pojemnika i sprawdzenie jego wagi. Zawsze lepiej jest, gdy roślina słabnie z powodu braku wody niż z powodu jej nadmiaru. W pierwszym przypadku spragnione rośliny szybko powrócą do zdrowia, a w tym drugim… niestety ale konsekwentne, nadmierne podlewanie może prowadzić do poważnych problemów.

ODPOWIEDNIA TEMPERATURA

To, jak dobrze twoje rośliny są w stanie absorbować fosfor zależeć może także od temperatury. Gdy temperatura spada, a już zwłaszcza gdy spada poniżej 15°C, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia niedoboru fosforu. Upewnij się, że twoje rośliny rosną w optymalnej temperaturze.

SUPLEMENTACJA FOSFOREM

Po wykluczeniu innych możliwych przyczyn niedoboru fosforu, takich jak nieprawidłowy poziom pH, nadmierne nawodnienie czy zbyt niska temperatura, łatwo można uzupełnić fosfor w naszych roślinach.

Komercyjne mieszanki, które są odpowiednio zbalansowane, zwykle zawierają wystarczającą ilość fosforu. Prawie wszystkie wstępnie opracowane składniki odżywcze cannabis zawierać będą dobre ilości tego składnika, zwłaszcza te przeznaczone do fazy kwitnienia. Składniki odżywcze w formie płynnej zapewniają szybki i łatwy sposób na dostarczenie fosforu roślinom.

CZY MOŻNA PRZEKARMIĆ ROŚLINY FOSFOREM?

W przypadku roślin cannabis zwykle trudno jest im podać zbyt duże ilości fosforu w porównaniu z innymi składnikami odżywczymi. A z drugiej strony, podawanie zbyt dużej ilości fosforu też nie do końca jest zdrowe. Mimo że szanse na to są niewielkie, zwłaszcza jeśli używasz gotowych mieszanek, zbyt duże ilości fosforu prawdopodobnie objawi się w innych problemach ze składnikami odżywczymi.

Gdy zadbasz o niedobory fosforu, twoje rośliny powinny wrócić do zdrowia w ciągu kilku dni. Podobnie jak w przypadku innych problemów, w które zaangażowane są mobilne składniki odżywcze, roślina nie „naprawi” już odbarwionych oraz pokruszonych liści, ale wykaże poprawę w ogólnym wzroście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.