Użycie marihuany wśród nastolatków spada

Badanie pokazuje, że użycie marihuany wśród nastolatków spada.
Najnowsze badanie SAMHSA pokazuje, że użycie marihuany wśród osób dorosłych wzrasta, a wśród nastolatków – spada.

Od czasu pojawienia się prawa legalizującego wykorzystanie marihuany wśród dorosłych, coraz więcej osób dorosłych używa marihuanę – oraz coraz mniej nastolatków. Okazuje się także, że coraz mniej dorosłych nadużywa heroiny i innych substancji. Ale co to jest dokładnie za badanie?

Jest to najnowsza ankieta SAMHSA, ważne coroczne badanie przeprowadzane przez rząd federalny, które dotyczy używania alkoholu, tytoniu, marihuany oraz innych narkotyków wśród mieszkańców Ameryki, którzy ukończyli 12 rok życia.

Jak zauważył sekretarz zdrowia Alex Azar, nowe badanie na temat zażywania narkotyków „zawiera bardzo zachęcające wiadomości”. Zauważył, że liczba Amerykanów nadużywających środki przeciwbólowe znacznie spadła, „a coraz mniej młodych dorosłych nadużywa heroiny i innych substancji”. Używanie heroiny wśród młodych ludzi w wieku od 12 do 25 lat spada nieznacznie już od 2017 roku. Wykorzystanie papierosów wśród wszystkich Amerykanów również, z 26% w 2002 r. do 17,1% w 2018 r. Wykorzystywanie tytoniu wśród młodych dorosłych spadło z 41% w 2002 r. do 19% w 2018 r. Zmniejszyło się także spożywanie alkoholu w dużych ilościach, z 39% w 2015 roku do 35% w 2018 r.

Wykorzystanie marihuany wśród dorosłych wzrasta, a wśród nastolatków spada

Według danych SAMHSA 13,3% dorosłych w wieku 26 lat i starszych przynajmniej raz w roku spożywało cannabis. Daje to wzrost o prawie 3% w stosunku do 2015 r. i praktycznie podwojenie wyniku z 2002 roku, który wynosił 7%.

To samo badanie wykazało, że używanie konopi indyjskich wśród nastolatków pozostawało względnie płaskie w ciągu ostatnich kilku lat, przy jednoczesnym utrzymaniu długoterminowej tendencji spadkowej. W badaniu z 2018 r. 12,5% respondentów w wieku od 12 do 17 lat przynajmniej raz w roku korzystało z marihuany. To wzrost o 0,1% w stosunku do 2017 r. Wykorzystanie marihuany wśród nastolatków oscylowało między 12% a 13% od 2004 roku. Jednak ogólnie rzecz biorąc, spadło w ciągu ostatnich 16 lat, z prawie 16% w 2002 r. do 12,5% w zeszłym roku.

Badanie SAMHSA stało się ważnym źródłem danych w kręgach zajmujących się zdrowiem psychicznym i polityką narkotykową od jego powstania w 2002 r. Często opiera się na podstawowych danych dotyczących zdrowia psychicznego i nadużywania substancji. I może ujawnić niepokojące trendy. Na przykład – diagnozy problemów zdrowia psychicznego wśród młodych osób w wieku od 18 do 25 lat wzrosły o 35% w ciągu ostatnich pięciu lat. Może to wskazywać, że młodzi dorośli doświadczają większego stresu lub są bardziej skłonni do szukania pomocy u lekarza lub jedno i drugie.

Dane pochodzą z bezpośrednich wywiadów przeprowadzonych z ponad 67,000 Amerykanami. Ale badanie ma również ograniczenia – i te stały się rażące w ciągu ostatnich kilku lat, gdy Stany Zjednoczone cierpiały z powodu śmiertelnego uzależnienia od opioidów i kryzysu związanego z przedawkowaniami.

Badanie SAMHSA rozpoczęło monitorowanie nadużywania opioidów przepisywanych na receptę dopiero w 2015 roku.
Dane agencji wskazują na znaczny spadek niewłaściwego wykorzystania ich wśród młodych osób dorosłych (w wieku 18–25 lat) w latach 2015–2018 oraz ogólny spadek o 21% wśród wszystkich respondentów w wieku 12 lat i starszych. Jest to dobra wiadomość, ale nie do końca wiadomo, czy to prawda, ponieważ w tym samym okresie liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów wzrosła o 44%. (A to tylko 2015-2017).

Podobnie, dane SAMSHA pokazują dość stabilny trend dotyczący używania heroiny w ciągu ostatnich 10 lat. Jednocześnie dane z Centrów Kontroli Chorób pokazują, że liczba zgonów związanych z przedawkowaniem heroiny wzrosła ponad pięciokrotnie w latach 2010-2017.

Czy zatem możemy zaufać tym danym? Podjęcie ostatecznej decyzji pozostawiamy Wam, naszym czytelnikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.