Jak Chronić Rośliny Przed Stresem Cieplnym?

Jak chronić rośliny marihuany przed stresem cieplnym?

Domowa uprawa marihuany wiąże się z własnymi wyzwaniami, a jednym z najczęstszych problemów jest stres cieplny. W tym artykule wyjaśniamy, jakie środki można podjąć, aby rośliny nie ucierpiały z powodu nadmiernego ciepła.

Niezależnie od tego, czy uprawiasz konopie w pomieszczeniu, czy decydujesz się na rozpoczęcie własnej uprawy konopi na zewnątrz, stres cieplny jest jednym z czynników, które mogą uniemożliwić roślinom prawidłowy rozwój. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat, aby zapewnić udaną uprawę i uzyskać pyszne plony.

Czym jest stres cieplny i jak wpływa na rośliny marihuany?

Rośliny konopi indyjskich mogą doświadczać stresu z różnych powodów, takich jak inwazje owadów, brak podlewania, niewłaściwy poziom pH, a także narażenie na zbyt wysokie temperatury. Optymalny zakres temperatur dla prawidłowego rozwoju roślin wynosi około 19°C w nocy (lub przy wyłączonym oświetleniu) i 25°C w ciągu dnia (lub przy włączonym oświetleniu wewnętrznym).

Większość odmian marihuany może jednak bez problemu tolerować wyższe temperatury. Niemniej jednak, gdy termometr przekroczy 30 stopni, mogą zacząć pojawiać się objawy wskazujące na stres termiczny. Ten rodzaj stresu występuje, gdy rośliny marihuany są narażone na działanie wysokich temperatur przez dłuższy czas. Może to mieć negatywny wpływ na ich wzrost i plony.

Jak rozpoznać najczęstsze objawy stresu cieplnego u roślin marihuany?

Podobnie jak w przypadku innych problemów, które mogą pojawić się podczas procesu uprawy, ważne jest, aby zidentyfikować objawy stresu cieplnego, aby podjąć działania tak szybko, jak to możliwe:

• Liście o chorym wyglądzie i krawędziach zawiniętych do góry. Końcówki liści mogą wydawać się suche.
• W uprawie indoor przyczyną może być zbyt bliskie ustawienie rośliny względem światła, przez co górne części mogą być bardziej dotknięte niż reszta, a czasem nawet spalone.
• Nieregularne brązowe plamy na liściach.
• Podczas fazy kwitnienia, jeśli roślina doświadcza stresu cieplnego, na istniejących pąkach mogą tworzyć się dodatkowe pędy. Jest to znane jako „wylinka” i objawia się jako wydłużone struktury wystające z pąków, które zwykle mają bardziej zaokrąglony kształt.
• Podczas fazy kwitnienia w ostatnich tygodniach (zbliżających się do czasu zbiorów) może pojawić się więcej białych słupków, podczas gdy normalnie przybrałyby one miedziany kolor.

Jak chronić rośliny marihuany przed stresem cieplnym w uprawie indoor?

W uprawie indoor masz większą kontrolę nad elementami środowiskowymi, co daje ci możliwość wdrożenia skutecznych środków ochrony roślin przed nadmiernym ciepłem. Oto różne strategie, które można zastosować, począwszy od wyboru odpowiedniej lokalizacji, a skończywszy na systemach oświetleniowych.

Wybierz odpowiednią lokalizację dla swojej uprawy marihuany indoor

Umieszczenie roślin marihuany w pomieszczeniu może przyczynić się do ich ochrony przed nadmiernym ciepłem. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że im bardziej odizolowane jest pomieszczenie od zewnątrz, tym lepiej. Jeśli mieszkasz w regionie o gorącym klimacie i wybierzesz pomieszczenie ze ścianami wystawionymi na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza od strony południowej, trudniej będzie kontrolować temperaturę w okresie letnim.

Wentylacja i systemy wyciągowe

Dobry system wentylacji jest niezbędny do utrzymania prawidłowego przepływu powietrza w uprawie wewnętrznej, zapobiegając gromadzeniu się ciepła i wilgoci. Wentylatory wewnątrz namiotu lub pomieszczenia mogą ułatwić cyrkulację powietrza, zapewniając równomierną dystrybucję i zapobiegając rozwojowi potencjalnych patogenów. Pomagają dostarczać świeże powietrze do każdego zakątka obszaru, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu roślin.

Wybór odpowiedniego systemu odciągowego do prawidłowego odnowienia powietrza w pomieszczeniu lub namiocie do uprawy jest niezbędny. Musisz obliczyć rozmiar swojej przestrzeni do uprawy, aby określić wymaganą moc odciągu.

Systemy chłodzenia

Jeśli prowadzisz uprawę w pomieszczeniu latem w zimnym regionie z krótkimi latami, które nie osiągają bardzo wysokich temperatur, możesz być w stanie utrzymać temperaturę wewnątrz w odpowiednich parametrach przy użyciu tylko systemu ekstrakcji. Jednak system ten musi mieć dużą moc, a najlepiej byłoby, gdybyś mógł go regulować za pomocą kontrolera, aby zwiększyć moc ekstrakcji wraz ze wzrostem temperatury.

Jednak w większości przypadków nie będzie to wystarczające do kontrolowania temperatury w obszarze uprawy; jeśli na zewnątrz jest 30 stopni, niemożliwe jest, aby wewnątrz panowała niższa temperatura. W większości przypadków uprawa w pomieszczeniach w okresie letnim wymaga systemów klimatyzacji.

Zarządzanie oświetleniem i ciepłem generowanym przez światła w uprawach wewnętrznych

Oświetlenie stosowane w uprawach indoor generuje ciepło, które podnosi temperaturę otoczenia. Wybór odpowiedniego oświetlenia ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania wpływu tych systemów na temperaturę w pomieszczeniu lub szafie. Należy pamiętać, że odległość między źródłem światła a roślinami ma kluczowe znaczenie dla kalibracji otrzymywanego przez nie ciepła. Jeśli rośliny znajdują się zbyt blisko lamp, mogą zacząć palić się od góry, w takim przypadku należy zwiększyć odległość między nimi a źródłem światła, aby rozwiązać ten problem.

Wysokociśnieniowe systemy oświetlenia sodowego (HPS), choć od lat dominują na rynku, generują również najwięcej ciepła. Dlatego też, jeśli Twoim celem jest utrzymanie temperatury obszaru uprawy pod kontrolą, mogą one nie być najbardziej odpowiednią opcją dla Ciebie. Z drugiej strony, systemy oświetleniowe LED lub LEC wytwarzają mniej ciepła. Chociaż prawdą jest, że początkowo są one nieco droższe, jest to rekompensowane w dłuższej perspektywie, ponieważ zużywają mniej energii elektrycznej.

Pod tym względem systemy oświetleniowe LED są bardziej efektywne niż systemy LEC, jeśli chodzi o emitowanie mniejszej ilości ciepła. Należy zauważyć, że lampy LEC emitują mniej ciepła niż lampy sodowe, ale więcej niż diody LED, co czyni je punktem pośrednim między systemami oświetlenia HPS i LED.

Jak chronić rośliny marihuany przed stresem cieplnym w uprawie outdoor?

W przypadku upraw plenerowych, kontrolowanie środowiska jest trudniejsze. Istnieją jednak środki, które można podjąć w celu ochrony roślin konopi przed upałem.

Zacienienie i ochrona przed słońcem w najgorętszych godzinach

Ochrona roślin przed intensywnym słońcem w godzinach szczytu jest niezbędna, zwłaszcza jeśli mieszkasz w regionie, w którym latem temperatury przekraczają 35 stopni Celsjusza. Zwykła tkanina zacieniająca wystarczy, aby zapewnić odpowiednie zacienienie i chronić rośliny w najgorętszych godzinach.

Podlewanie i wilgotność

Prawidłowe podlewanie i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności roślin ma kluczowe znaczenie dla ich nawodnienia i zapobiegania stresowi cieplnemu. Czas podlewania odgrywa ważną rolę w prawidłowym wchłanianiu wody przez rośliny. Najlepiej podlewać je wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca późnym wieczorem. Rośliny mają większą zdolność absorpcji w chłodniejszych godzinach, dzięki czemu podlewanie jest bardziej efektywne.

Używaj odpowiednich pojemników

Utrzymywanie masy korzeniowej wolnej od nadmiernego ciepła jest również ważne, aby zapobiec stresowi termicznemu u roślin konopi. Zaleca się, aby nie używać czarnych doniczek, ponieważ przyciągają one więcej ciepła. Jeśli używasz czarnych pojemników, rozważ wyłożenie ich na przykład białym plastikiem.

Inną opcją jest użycie doniczek z tkaniny, które również zapewniają lepszy przepływ powietrza. Dodatkowo, rozważ wybór rozmiaru i typu doniczki, którą możesz łatwo przetransportować, jeśli przewidujesz konieczność przeniesienia roślin, aby uniknąć najgorętszych godzin.

Użyj ściółki, organicznego obornika lub innych materiałów do przykrycia podłoża

Ściółka to luźny materiał organiczny, taki jak słoma, który służy do przykrycia gleby wokół roślin. Chroni to glebę i pomaga utrzymać odpowiednie warunki. Można to również osiągnąć za pomocą organicznego obornika. Tego typu pokrycia zmniejszają parowanie i pomagają zatrzymać wilgoć w glebie podczas uprawy konopi na zewnątrz.

Wybierz odmiany odporne na ciepło

Nie wszystkie odmiany marihuany w równym stopniu tolerują wysokie temperatury. Chociaż konopie są generalnie odporne na warunki środowiskowe i przystosowały się do różnych klimatów, wybór odpowiedniej odmiany będzie miał znaczenie w tym przypadku.

Istnieją odmiany, które lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami niż inne. Oto kilka sugestii, jeśli uprawiasz konopie na zewnątrz w bardzo gorących regionach:

• Marruecos Beldía Kif,
• Sweet Afghani Delicious Auto,
• Amnesia,
• High level,
• Jamaican Dream,
• Acapulco Gold,
• LSD 25 Auto,
• Lemon King.

Teraz, gdy znasz już wszystkie sztuczki zapobiegające stresowi termicznemu roślin, pozostaje tylko zdecydować, które nasiona wybierzesz. Udanych zbiorów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.