Konopia znajduje zastosowanie od odzieży do żywności, przez paliwa i cały szereg produktów konsumpcyjnych i budowlanych, nie wspominając o tym, że pomaga w oczyszczaniu gleby z zanieczyszczeń.
1. Odzież
Konopie wykorzystywane są jako tekstylia od niepamiętnych czasów, próbki tkanin konopi w Chinach sięgają 8000 roku p.n.e. Lekko szorstka i twarda kiedyś należała do sfery wysokiej mody, była mieszana z jedwabiem przy tworzeniu bielizny, jak również znajdowała bardziej oczywiste zastosowania, gdzie jej trwałość była niezwykle korzystnym dodatkiem: materiał na buty, dżinsy i inne części garderoby.
2. Żywność i napoje
Około jednej trzeciej masy nasion konopi pochodzi z oleju konopnego, który jest zarówno jadalna, jak i bardzo pożywny, zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Całe ziarno to około 25% białka i jest dobrym źródłem białka, żelaza, a także posiada więcej omega-3 niż wszystkie orzechy. Konopie wykazują potencjał jako jedzenie oraz suplement diety. Konopie mogą być również wykorzystane do stworzenia mrożonej herbaty i warzenia piwa, fermentowania na wino, a także destylowania innych napojów konopnych. Istnieje także mleko konopne.
3. Papier
Konopie wykorzystywane do tworzenia papieru są od co najmniej 2000 lat, choć obecnie papier konopny stanowi około 0.05% światowej produkcji papieru. Mimo, że konopie są znacznie szybciej odnawialnym i zrównoważonym źródłem pulpy do papieru, ze względu na stosunkową niewielką liczbę urządzeń przetwórstwa papieru konopnego, wytworzenie go jest kilka razy droższe niż ten sam proces wykonany z wykorzystaniem drewna.
4. Materiały budowlane
Konopia zapewnia wszystkie rodzaje dobrych materiałów budowlanych. Można z niej wykonać izolację, jak robią firmy w Holandii i Irlandii. Może być wykorzystana do tworzenia produktów inżynierii budowlanej takich jak płyty pilśniowe, preszpan, a także do zrobienia „betonu konopnego” – silniejszej, lżejszej i bardziej przyjaznej dla środowiska wersji betonu.
5. Tworzywa sztuczne
Konopie to również opłacalny surowiec przy produkcji tworzyw sztucznych. Ford wyprodukował swój pierwszy prototyp samochodu z konopi i soi na początku lat 40 dwudziestego wieku. Niedawno z konopi zostały wykonane wykładziny osłonowe pod prysznic, opakowania na CD i DVD, a także inne produkty wszelkiego rodzaju.
6. Paliwa
Tak, wykonanie biopaliwa z konopi jest możliwe! Podobnie jak prawie każdy olej roślinny, można przetworzyć olej konopny w biodiesel. Konopie mogą być wykorzystane do tworzenia paliw płynnych, które są chemicznie identyczne do ropopochodnych benzyny lub oleju napędowego.
7. Czyszczenie chemiczne
Jednym z najbardziej intrygujących zastosowań konopi jest czyszczenie skażonej gleby. Pod koniec 1990 roku konopia przemysłowa była testowana na miejscu katastrofy jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, w celu uzdrowienia gleby.