Legalizacja marihuany prowadzi do mniejszej liczby zgonów

Legalizacja marihuany prowadzi do mniejszej liczby zgonów związanych z opioidami.

W dwóch nowych badaniach stwierdzono, że liczba zgonów związanych z opioidami spada, gdy dane państwo legalizuje dostęp do marihuany. W państwach, gdzie istnieją przepisy dotyczące stosowania marihuany przez dorosłych, wskaźnik przedawkowania opioidów jest o co najmniej 20 procent niższy.

Oba artykuły, opublikowane w czasopiśmie Economic Enquiry, pokazują nie tylko wpływ uchwalenia takich przepisów, ale także to, w jaki sposób przychodnie z marihuaną odgrywają rolę w minimalizowaniu tych zgonów.

Pierwsze badanie, prowadzone pod kierunkiem naukowców z Massachusetts oraz Kolorado, twierdzi, że jako pierwsze wykazało zależności przyczynowo-skutkowe dostępu do rekreacyjnej marihuany oraz zgonów związanych z opioidami.

„Stwierdzamy, że legalizacja marihuany powoduje znaczny spadek umieralności związanej z opioidami – zwłaszcza zgonów powodowanych syntetycznymi opioidami – ze szczególnie wyraźnymi korzyściami w miejscach, które zalegalizowały rekreacyjne zastosowanie cannabis”, piszą autorzy badania. „Jednak to nie legalizacja sama w sobie przynosi te zyski; raczej państwa, które oferują legalny dostęp do marihuany za pośrednictwem aptek, obserwować mogą największe obniżenie wskaźnika śmiertelności.”

„Szacujemy, że przepisy dotyczące rekreacyjnej marihuany zmniejszają roczną śmiertelność opioidów o około 20 – 35 procent, ze szczególnie wyraźnymi skutkami w przypadku syntetycznych opioidów”.

W badaniu wykorzystano trzy główne źródła danych: śmiertelność wszystkich opiatów, opioidów na receptę oraz syntetycznych opioidów od stycznia 1999 roku do końca 2017 roku; historia legalizacji marihuany w każdym stanie (w tym kiedy uchwalono ustawodawstwo oraz kiedy otworzono przychodnie) oraz informacje demograficzne na poziomie stanu. W okresie badań, 29 stanów zatwierdziło marihuanę, zaś rekreacyjną marihuanę zalegalizowano w ośmiu stanach, plus w Dystrykcie Kolumbii.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) liczba zgonów związanych z opioidami wzrosła sześciokrotnie w latach 1999-2017. ponadto, 36 procent z 47600 przedawkowań opioidów w 2017 roku dotyczyła opioidów na receptę.

Autorzy obydwóch badań nad marihuaną zmniejszającą liczbę zgonów związanych z opioidami nie byli w stanie wskazać przyczyny tego spadku, ale zarówno wcześniejsze jak i ostatnie badania sugerują, że dostępność marihuany po prostu zastępuje opioidy.

Po przeprowadzeniu kilku modeli zarówno statystycznych jak i matematycznych, które obejmowały kontrole mające na celu zapewnienie zgodności wyników, autorzy badania stwierdzili, że szersze przepisy dotyczące stosowania marihuany przez osoby dorosłe zmniejszają śmiertelność opioidów w danym miejscu z 20% dla wszystkich opiatów oraz opioidów na receptę do 35 procent w przypadku syntetycznych opioidów.

„Przepisy dotyczące rekreacyjnej marihuany mają wpływ na znacznie większą populację niż przepisy dotyczące medycznej marihuany, ale wiemy stosunkowo niewiele o jej skutkach” powiedział współautor badania dr Nathan W. Chan w komunikacie prasowym.

„Koncentrując się na ostatniej fali przepisów dotyczących rekreacyjnej marihuany w USA, stwierdzamy, że wskaźniki umieralności z powodu opioidów spadają, gdy rekreacyjna marihuana staje się powszechnie dostępna za pośrednictwem aptek”.

„Nasze szacunki są spore” stwierdza samo badanie. „Dla porównania, przeciętny stan, który nie zalegalizował cannabis, doświadcza 4,82 zgonów na 100 000 osób stosujących opioidy (syntetyczne) rocznie, podczas gdy przeciętny stan, który posiada prawo legalizujące marihuanę doświadcza 0,856 zgonów na 100 000 osób.
Zatem nasze szacunki sugerują jasno, iż następuje roczne zmniejszenie śmiertelności powodowanej przez opioidy.”

Autorzy natomiast nie zidentyfikowali mechanizmu odpowiedzialnego za to zmniejszenie śmiertelności, choć wcześniejsze badania sugerują, że osoby, które mogą legalnie uzyskać dostęp do marihuany, zastępują nią opioidy. Na przykład, ostatnie badanie wykazało, że większość ludzi, którzy robią zakupy w sklepach z marihuaną, zgłasza stosowanie cannabis w celu łagodzenia bólu oraz uzyskania lepszej jakości snu.

Autorzy nowego badania podkreślają w każdym razie, że zidentyfikowany przez nich efekt jest „bardzo mocny”.

„Wyniki naszych badań pokazują, że legalizacja marihuany przynosi znaczne, dodatkowe korzyści, zwłaszcza przepisy dotyczące rekreacyjnej marihuany, oraz oferują ważne dane, ponieważ wiele krajów nadal rozważa rozszerzenie dostępu do marihuany zarówno medycznej jak i rekreacyjnej”.

Ich odkrycia wspierają rosnącą liczbę badań, która łączy dostępność miejsc, w których można zakupić legalną marihuanę ze spadkiem liczby zgonów związanych z opioidami.

W rzeczywistości, właśnie to było przedmiotem drugiego badania związanego z marihuaną, opublikowanego niedawno w Economic Inquiry. Według ustaleń tego badania, po otwarciu aptek z cannabis, liczba zgonów powodowanych opioidami spadła o około 11 procent. Wyniki te, jak piszą autorzy, sugerują „substytucyjność marihuany oraz opioidów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.