Najpopularniejszy Narkotyk w Europie

Marihuana to najpopularniejszy narkotyk w Europie według najnowszego raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Na europejskim rynku nielegalnych narkotyków rynek cannabis jest największy, obejmuje około 25 milionów użytkowników i szacuje się, że w zeszłym roku wyniósł 11,6 miliardów euro. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), we współpracy z Europolem, unijnym organem ścigania, opublikowało raport o rynkach narkotykowych UE z 2019 r., w którym konopie indyjskie są nadal najczęściej spożywanym nielegalnym narkotykiem w Unii Europejskiej.

“Cannabis jest najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem w Europie: prawie 20% osób w wieku od 15 do 24 lat twierdzi, że stosowało cannabis w ciągu ostatniego roku”. „Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w populacji ogólnej szacuje się, że około 1% dorosłych Europejczyków używa konopi indyjskich codziennie lub prawie codziennie”. Takie są wnioski z ostatniego raportu EMCDDA w sprawie rynków narkotykowych w UE, który jest publikowany corocznie przez EMCDDA, Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, we współpracy z Europolem, organem ścigania UE. Raport podsumowuje aktualną sytuację na rynku nielegalnych substancji w Europie w ostatnim roku podatkowym oraz zawiera szczegóły dotyczące rynku konopi indyjskich.

Jeśli chodzi o konopie indyjskie, ten raport pokazuje kilka głównych różnic w porównaniu z zeszłorocznym raportem. Po pierwsze, Europa jest głównym producentem konopi indyjskich, co wynika z faktu, że każdego roku w UE likwiduje się około 20,000 miejsc uprawy cannabis.

Po drugie, rynek konopi indyjskich staje się coraz bardziej zróżnicowany i złożony. Mimo że najpowszechniejsze metody spożywania konopi indyjskich są w postaci żywicy (haszysz) lub w postaci ziołowej (pąki marihuany), w raporcie wspomniano o pojawieniu się nowych produktów z konopi indyjskich: olejów z konopi indyjskich, syntetycznych kannabinoidów, roztworów do użytku terapeutycznego oraz izolatów CBD/ produktów o niskiej zawartości THC. Raport podkreśla również pojawienie się nowych koncentratów o dużej mocy, takich jak kalafonia lub wosk (BHO).

Gdzie faktycznie produkowane są konopie indyjskie konsumowane w Europie?

„Konopie indyjskie są najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem na świecie i według doniesień są produkowane w prawie wszystkich krajach świata, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz”. Jeśli chodzi o produkcję konopi indyjskich poza UE z przeznaczeniem na rynek europejski, w raporcie z 2019 roku stwierdzono, że Albania jest głównym producentem marihuany sprzedawanej w Europie.

Jednak jej produkcja znacznie spadła ze względu na stopniowe przejmowanie terenów uprawnych przez władze Albanii. W Albanii w 2016 roku zlikwidowano 5205 miejsc pod uprawę marihuany, w 2017 – 500, a w 2018 – 379. Wskazuje to na wyraźny spadek liczby miejsc upraw, co przekłada się na spadek produkcji konopi w tym kraju.

Ze względu na to, że liczby te spadają w Albanii, rosną one w Hiszpanii. EMCDDA zwraca uwagę na wzrost produkcji konopi indyjskich w Hiszpanii w ciągu ostatnich kilku lat, który może być związany z istnieniem społecznych klubów cannabis w tym kraju. W ostatnim roku wzrost ten miał miejsce również we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Według raportu, krajowa produkcja w Wielkiej Brytanii jest szeroko rozpowszechniona, a brytyjskie i wietnamskie zorganizowane grupy przestępcze kontrolują te operacje. Europol zwraca również uwagę, że chorwackie, bośniackie i serbskie zorganizowane grupy przestępcze coraz częściej angażują się w uprawę konopi indyjskich indoor w UE.

Gdzie w Europie jest faktycznie produkowany haszysz?

Tradycyjnie haszysz spożywany w Europie pochodził głównie z Maroka, a jego drugorzędnymi producentami były kraje takie jak Afganistan, Albania i Liban. Ale kolejność ważności tych krajów w produkcji haszyszu uległa ostatnio zmianie, zgodnie z najnowszym raportem Drug Markets. Na podstawie zatrzymań policyjnych w niektórych krajach europejskich stwierdzono, że większość haszyszu spożywanego w Wielkiej Brytanii pochodzi z Afganistanu. 11 ton żywicy libańskiej przechwyconej ostatnio na Malcie pozwala sądzić, że staje się ona również szeroko dostępna w Europie.

Biorąc pod uwagę, że większość żywic konopnych dostępnych w Europie pochodzi z Maroka, nie jest zaskakujące, że Hiszpania jest krajem europejskim, który przechwytuje jej największe ilości. W raporcie podkreślono również, że większość marihuany w Europie przechwytuje się również w Hiszpanii. Jeśli chodzi o haszysz, to po Hiszpanii kraje, które przechwytują jej największe ilości to Francja i Włochy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.