Stosowanie Opioidów Spada po Legalizacji Cannabis

Liczba wystawionych recept na opioidy spada w Kanadzie po wejściu w życie legalizacji marihuany do użytku przez osoby dorosłe.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Applied Health Economics and Health Policy, uchwalenie legalizacji marihuany w Kanadzie poprzedziło „wyraźny spadek” ilości opioidów przepisywanych pacjentom objętym zarówno publicznymi, jak i prywatnymi planami opieki zdrowotnej.

Zespół badaczy związanych z Uniwersytetem w Toronto ocenił ilość przepisanych opioidów oraz kwotę wydaną na opioidy w miesiącach bezpośrednio poprzedzających i bezpośrednio po legalizacji sprzedaży marihuany przeznaczonej dla dorosłych.

Naukowcy uzyskali dane dotyczące ponad 80 procent wszystkich opioidów przepisanych w Kanadzie w okresie badawczym (od stycznia 2016 do czerwca 2019).

Zgodnie z wynikami innych badań ekologicznych, naukowcy ustalili:

„Legalizacja konopi zbiegła się ze znacznym spadkiem ilości opioidów przepisywanych na receptę w Kanadzie”.

Autorzy podsumowali:

„Wyniki tej 42-miesięcznej analizy szeregów czasowych ujawniły stały i znacząco spójny spadek średniej i mediany MED [równoważnej dawki morfiny] na wniosek dotyczący planów lekowych płatnika publicznego.
Jednak porównując okresy przed i po legalizacji, spadek średniego MED na wniosek był około 5,4 razy większy w okresie po legalizacji (22,3 vs 4,1mg na wniosek).

Ponadto, całkowite miesięczne redukcje wydatków publicznych płatników na opioidy wyniosły średnio 95 tysięcy dolarów amerykańskich przed październikiem 2018 roku (kiedy to sprzedaż produktów cannabis dla dorosłych została zalegalizowana) w porównaniu do 267 tysięcy dolarów amerykańskich miesięcznie po legalizacji marihuany.

Podobne wyniki zaobserwowano również w ramach prywatnych planów lekowych.

Wyniki tego badania uzupełniają rosnącą liczbę dowodów na to, że łatwiejszy dostęp do konopi dla pacjentów z bólem może zmniejszyć używanie opioidów i częściowo zrównoważyć wydatki zarówno na publiczne, jak i prywatne.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.