Jak Poradzić Sobie z Powolnym Wzrostem Roślin?

Kilka wskazówek na to, jak poradzić sobie z powolnym wzrostem roślin marihuany.

Jeśli zauważyłeś spadek tempa wzrostu rośliny konopi, może być z nią coś nie tak. Od problemów z pH po problemy z korzeniami, istnieje wiele powodów, dla których roślina konopi może zwalniać swój wzrost. Ale jak sobie z tym poradzić? Dzisiaj opowiemy ci o możliwych problemach związanych z powolnym wzrostem, dzięki czemu możesz szybko przywrócić swoje dzieci na właściwe tory.

Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać, jest: „czy jestem wystarczająco cierpliwy?”. Było zbyt wiele przypadków, w których hodowcy drastycznie próbowali naprawić problemy, których nawet nie było, i ostatecznie je pogorszyli. Przy wszystkich różnych problemach, z którymi może borykać się roślina konopi, łatwo jest błędnie zinterpretować to, co naprawdę dzieje się w naszej uprawie.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań ważne jest, aby problem został prawidłowo zdiagnozowany, aby nie spowolnić jeszcze bardziej wzrostu. Może po prostu być tak, że odmiana, którą uprawiasz sama z siebie posiada cechy powolnego wzrostu. Powolny wzrost niekoniecznie oznacza, że roślina potrzebuje wzmocnienia. Jest to prawdopodobnie najczęstszy błąd popełniany przez początkujących, gdy ich rośliny konopi rosną powoli. Lepiej jest cofnąć się o krok, niż przejść do trybu pełnego rozwiązywania problemów. Zrozumienie, dlaczego rośliny rosną powoli jest kluczem do rozwiązania tej zagadki.

Powolny wzrost roślin marihuany

Powolnemu wzrostowi rośliny konopi często towarzyszą inne zmiany, takie jak zdeformowane lub odbarwione liście, ale zwykle jest to pierwsza oznaka problemu. Wczesne zidentyfikowanie tego problemu może stanowić wyzwanie, chyba że codziennie monitorujesz (i mierzysz) swoje rośliny. W końcu roślina konopi całkowicie przestanie rosnąć, jeśli problem stanie się poważny.

Dlaczego moja roślina rośnie powoli?

Powolny wzrost jest spowodowany wieloma czynnikami. Pamiętaj, że jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie naszym roślinom wszystkiego, czego potrzebują do zdrowego wzrostu. Tak więc każdy powolny wzrost prawdopodobnie ma związek z brakiem równowagi, albo z nawożeniem lub podlewaniem, albo z warunkami, w jakich rosną rośliny. Jak już wspomnieliśmy, genetyka również odgrywa rolę w szybkości wzrostu, ale warunki muszą być prawidłowe, aby roślina osiągnęła swój pełny potencjał. W większości przypadków powolny wzrost jest związany ze środowiskiem, chyba że widzisz wyraźne oznaki niedoboru składników odżywczych. Poniżej kilka najczęściej pojawiających się problemów.

1. Nadmierne podlewanie

Większość hodowców prawdopodobnie w pewnym momencie przelała swoje rośliny, myśląc, że może to przyspieszyć proces. Niestety, nadmierne podlewanie działa na odwrót. Dostarczanie roślinom konopi zbyt dużej ilości wody powoduje zahamowanie wzrostu, ponieważ korzenie zasadniczo ulegają uduszeniu z powodu braku tlenu. W wyniku nadmiernego podlewania zaczynają pojawiać się inne problemy z korzeniami, takie jak gnicie korzeni, blokada składników odżywczych i problemy ze szkodnikami. Kiedy już będziesz musiał sobie z nimi poradzić, rośliny mogą zwolnić jeszcze bardziej, a możliwy czas regeneracji potrwa dłużej.

Rozwiązanie:

Podlewaj tylko wtedy, gdy rośliny tego potrzebują. Upewnij się, że zapewniasz im odpwiednią ilość wody. Rozmiar doniczki powinien być wystarczająco duży, aby podlewać co najmniej raz dziennie lub dwa, aby podłoże nie pozostawało mokre przez dłuższy czas.

2. Niewystarczająca ilość wody

Woda jest podstawowym wymogiem dla większości żywych organizmów. Można śmiało powiedzieć, że gdy człowiek jest odwodniony, jego produktywność i funkcje organizmu spowalniają. To samo można powiedzieć o roślinach konopi. Oprócz powolnego wzrostu, niedostarczanie wystarczającej ilości wody może przynieść zupełnie inny zestaw problemów i może być potencjalnie śmiertelne dla rośliny konopi. Niewystarczająca ilość wody skutkuje pomarszczonymi, więdnącymi roślinami, które nie mogą rosnąć. Kiedy roślina konopi doświadcza całkowitej suszy, korzenie zaczynają wysychać i obumierać, co poważnie hamuje rozwój rośliny. Jest mało prawdopodobne, aby konopie zregenerowały się po ciężkich uszkodzeniach spowodowanych niewystarczającą ilością wody, szczególnie w systemach hydroponicznych i aeroponicznych.

Rozwiązanie:

Podawaj roślinom wodę o skorygowanym pH, aż zobaczysz odpływ z dna doniczek. Poczekaj, aż podłoże prawie wyschnie przed ponownym podlaniem.

3. Niedobór składników odżywczych

Roślina konopi potrzebuje pewnych składników odżywczych, aby prawidłowo rosnąć. Większość dostępnych na rynku mieszanek zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych na pierwsze kilka tygodni. Jeśli warunki są odpowiednie, nie powinno być problemów z szybkością wzrostu. W końcu hodowcy będą musieli dodawać nawozy, jeśli chcą zmaksymalizować zdrowie i osiągnąć optymalne plony. Bez odpowiednich poziomów składników odżywczych roślina konopi może mieć niedobór.

Jeśli wystąpią niedobory, prawdopodobnie roślina przestanie rosnąć tak energicznie. Objawy widoczne będą głównie na liściach rośliny.

Rozwiązanie:

Skoryguj pH i EC roztworu. Większość problemów związanych ze składnikami odżywczymi jest spowodowana przez pH. Kupowane w sklepie odżywki są często mocno skoncentrowane i należy je rozcieńczać. Może się zdarzyć, że niedobory powstaną z powodu przekarmienia.

4. Niedobór światła

Rośliny konopi potrzebują dużo światła, ale zbyt duże ilości światła również mogą być szkodliwe! Możliwe, że twoje rośliny rosną powoli, ponieważ są nadmiernie wystawione na światło .Musisz wprowadzić odpowiednie zmiany w konfiguracji, jeśli chcesz, aby rośliny nie pozostawały w tyle.

Rozwiązanie:

Przesuń światła bliżej/dalej od czaszy. Rozważ zwiększenie mocy swoich świateł, aby przyspieszyć tempo wzrostu.

5. Nieprawidłowe widmo światła

Pamiętaj, aby pomyśleć o spektrum światła, jakie otrzymują Twoje rośliny na różnych etapach wzrostu. Obecnie wiele lamp do uprawy ma widmo niezbędne dla całego cyklu uprawy. Niektóre są przeznaczone do okresu wegetacji i emitują więcej fal niebieskich, a inne emitują czerwonawe światło, które dobrze sprawdza się podczas kwitnienia.

Zapewnienie roślinom odpowiedniego spektrum pozwala im rosnąć silnie i zdrowo. Bez odpowiednich długości fal mogą zwolnić swój rozwij. Zrób to dobrze, a twoje rośliny pokochają cię za to.

Rozwiązanie:

Zainwestuj w wysokiej jakości oświetlenie dostosowane do każdego etapu wzrostu. Sprawdź moc i spektrum kolorów przed zakupem.

6. Problemy z pH

Niezrównoważone pH jest jedną z głównych przyczyn powolnych upraw konopi. Nieutrzymanie odpowiedniego poziomu pozostawia wiele innych problemów, takich jak problemy z korzeniami i niedobory składników odżywczych. Utrzymywanie stabilnego pH w prawidłowym zakresie oznacza, że rośliny mogą wydajnie wchłaniać minerały i dzięki temu szybko rosnąć.

Rozwiązanie:

Użyj cyfrowego pehametru do pomiaru. Utrzymuj glebę między pH 6 – 7, a system hydroponiczny na pH 5,5 – 6,5.

7. Wysokie/niskie temperatury

Temperatura ma duży wpływ na funkcjonowanie roślin konopi. Niektóre odmiany preferują nieco wyższe temperatury niż inne, więc jeśli zauważysz powolny wzrost, koniecznie sprawdź higrometr, aby zobaczyć, czy ten zakres się nie zmienił. Nie zapominaj, że wilgoć może być również winowajcą i jest dobrze powiązana z temperaturą.

Rozwiązanie:

Zainstaluj wentylację i umieść wentylator wokół obszaru uprawy. Utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności.

7. Szkodniki

W niefortunnym przypadku, gdy Twój ogród zostanie zaatakowany przez niechcianych gości, możesz mieć do czynienia ze zwolnionym wzrostem, ponieważ rośliny potrzebują dużo czasu, aby się zregenerować. Szkodniki i grzyby mogą masowo wpływać na rośliny konopi do tego stopnia, że nie można ich uratować, nie mówiąc już o regeneracji. Niezwykle ważne jest, aby przestrzeń do uprawy była utrzymywana w czystości, aby szkodniki nie miały szansy na dostanie się do środka.

Rozwiązanie:

Regularnie czyść i dezynfekuj przestrzeń do uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.