Terpen Linalool – Wszystko Co Musisz o Nim Wiedzieć

Kiedy palimy, wapujemy lub jemy konopie indyjskie, pozwalamy sobie na wykorzystanie wielu składników znajdujących się w roślinach i pąkach marihuany. Wśród tych składników możemy znaleźć powszechnie znane THC i CBD, czyli słynne kannabinoidy znane z zapewniania szeregu korzyści.

Ale THC i CBD to nie jedyne składniki marihuany, które niosą ze sobą wiele korzyści. Na przykład terpeny to inny rodzaj związków występujących w pąkach, które zapewniają niesamowite efekty, różniące się w zależności od rodzaju terpenu. Na przykład linalool jest jednym z rodzajów terpenów, charakterystycznym dla słodkich, kwiatowych, czasem miętowych i drzewnych zapachów i smaków występujących w naturze roślin i owoców. Ale to nie wszystko, za co odpowiada linalol: zapewnia on również niesamowite korzyści zdrowotne.

Linalool to terpen charakterystyczny dla tego słodkiego, kwiatowego, lekko miętowego, cytrusowego i drzewnego smaku i zapachu roślin i pąków marihuany.

1. Czym jest linalool?

Jak wspomnieliśmy powyżej, linalol należy do rodziny terpenów występujących w roślinach konopi indyjskich, i jest powodem ich słodkiego, kwiatowego, lekko cytrusowego i drzewnego zapachu i smaku. Ale czym jest terpen, możesz się zastanawiać.

Terpeny to związki aromatyczne występujące w roślinach marihuany, a także w większości innych roślin i owoców występujących w przyrodzie, które nadają każdej roślinie swój własny, specyficzny zapach i smak. Istnieje ponad 100 rodzajów terpenów i to ich kombinacje nadają każdej odmianie niepowtarzalny zapach i zestaw właściwości.

W roślinach marihuany terpeny produkowane są we włoskach pąków, błyszczących, przezroczystych gruczołach przypominających grzyby, w których produkowane są również inne kannabinoidy, takie jak THC i CBD. Linalool to monoterpen, który nie należy do najczęściej występujących w roślinach konopi indyjskich. Jednakże linalool jest tak powszechnie spotykany w naszej codziennej żywności i napojach, że uważa się, że średnie roczne spożycie linalolu wynosi dwa gramy na osobę.

2. Gdzie można znaleźć linalool?

Chociaż Linalol nie należy do głównych terpenów konopi indyjskich, związek ten można znaleźć obficie w ponad 200 setkach roślin, takich jak lawenda, wawrzyn, mięta ogrodowa, drzewo różane, cyprys, kolendra, bazylia i kilka innych.

Linalool występuje również powszechnie w grzybach i niektórych owocach, takich jak mandarynki, cytryna, gałka muszkatołowa, imbir, czarna herbata, tymianek, szałwia i nie tylko.

3. Zastosowania linaloolu.

Podobnie jak wiele innych terpenów występujących w konopiach indyjskich, takich jak pinen i limonen, linalool stał się źródłem ochrony roślin, odstraszającym groźne owady drapieżne i inne zanieczyszczenia zewnętrzne. Dlatego nierzadko linalool jest jednym ze składników środków owadobójczych i repelentów. Insektycydy na bazie linaloolu mogą skutecznie zabijać lub odstraszać muszki owocowe, pchły, komary i karaluchy.

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że linalool słynie z kwiatowych, miętowych i drzewnych odcieni zapachu i smaku, w dziale kosmetyków, środków czyszczących i aromaterapii można znaleźć wiele różnych produktów zawierających ten terpen.

Chociaż lawenda jest zwykle uważana za kwiat uspokajający i relaksujący, w rzeczywistości to zawarty w niej linalool zapewnia takie efekty. Nic dziwnego, że wiele olejków do skóry używanych do masaży i medytacji ma zapach lawendy.

Sprawdź etykietę każdego ze swoich zwykłych produktów gospodarstwa domowego, z pewnością na liście składników znajdziesz takie terminy, jak beta linalool, alkohol linalilowy lub tlenek linaloolu. Wszystkie te składniki pochodzą z terpenów linaloolowych. Chociaż niektóre terpeny, stosowane w dużych ilościach, mogą powodować alergie skórne, nie dotyczy to linaloolu. Terpen ten jest bezpiecznym związkiem do stosowania miejscowego. Można go znaleźć w wielu produktach osobistych i produktach do pielęgnacji skóry, takich jak szampony, mydła i balsamy.
Produkty zawierające witaminę E mogą również zawierać linalool, ponieważ jest to produkt uboczny linaloolu.

4. Korzyści zdrowotne linaloolu.

Oprócz tego, że jest doskonałym sprzymierzeńcem jako dodatek do żywności, napojów, kosmetyków i środków czyszczących, linalool zapewnia szereg korzyści zdrowotnych, takich jak:

• Łagodzenie niepokoju i stresu

Na przykład jedno badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że linalool zapewniał większy stan relaksu u gryzoni. Co więcej, ponieważ linalool jest doskonałym składnikiem uspokajającym i relaksującym, okazał się również skuteczny w leczeniu depresji i łagodzeniu stresu.

W rzeczywistości linalool, podobnie jak terpeny pinenowe, są już od lat stosowane w medycynie ludowej jako leki przeciwdepresyjne, zwiększające poziom serotoniny, dopaminy i innych neuroprzekaźników w mózgu.

• Zmniejszenie stanu zapalnego i bólu

Wiele badań potwierdza fakt, że linalool jest skutecznym lekiem na ból i stany zapalne. Z jednej strony linalool łagodzi ból na trzy różne sposoby:

• Celując w neuroprzekaźniki acetylocholiny w mózgu, który jest odpowiedzialny za ruch mięśni,
• Zmniejszając pobudliwość komórek przekazujących sygnały bólowe do mózgu, zwanych komórkami rdzenia kręgowego,
• Kontrolując tętno, zwiększa poziom adenozyny w mózgu.

Z drugiej strony więcej badań przeprowadzonych na myszach wykazało również, że linalool może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Naukowcy odkryli, że terpen ten hamował stan zapalny u myszy z ostrym uszkodzeniem płuc, co sprawia, że linalool jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych.

• Zapobieganie neurodegeneracji i nie tylko

Badanie przeprowadzone w 2015 roku na myszach wykazało, że linalool może również odwrócić zaburzenia neuropatologiczne i behawioralne w komórkach mózgowych spowodowane chorobą Alzheimera.

Działa jako środek antybakteryjny

Biorąc pod uwagę, że większość terpenów pojawia się jako środek obronny roślin, zapobiegający atakom owadów i innych drapieżników, nie jest zaskoczeniem stwierdzenie, że terpeny te są również skutecznymi środkami przeciwbakteryjnymi.

Badanie przeprowadzone w 2012 roku wykazało, że linalool ma silne działanie przeciwdrobnoustrojowe w jamie ustnej, dlatego w celu utrzymania dobrej higieny jamy ustnej zaleca się stosowanie pasty do zębów na bazie linaloolu.

5. Odmiany marihuany bogate w linalool.

Kiedy już wymienimy niektóre korzyści, jakie można uzyskać ze spożywania linaloolu, warto jedynie zastanowić się, które odmiany konopi zawierają najwyższą zawartość linaloolu.

Jednym z przykładowych odmian może być słodka hybryda Zkittlez Auto. Tą odmianę cechują łatwe w uprawie, solidne pąki. Użytkownicy zwykle nazywają smak tej odmiany tęczą, z aromatami słodkich cukierków i jagód, a także ziemistymi odcieniami mango, grejpfruta i czekolady.

Podsumowanie

Im więcej wiesz o roślinach marihuany, różnych składnikach tworzących charakterystykę każdej odmiany i korzyściach, jakie zapewnia każda z nich, tym większą będziesz mieć kontrolę nad swoim doświadczeniem z konopiami indyjskimi. Kiedy precyzyjnie wybierzesz odmiany, będziesz mógł cieszyć się dokładnie takimi efektami, smakiem i zapachami, które najbardziej cenisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.