Ludzki mózg „potrzebuje metafor, aby móc rozumieć rzeczywistość”,wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez dwa hiszpańskie uniwersytety.
Naukowcy twierdzą , że te same obszary mózgu są używane do rozumienia metafor pisanych i wizualnych – te ostatnie często używane są w reklamie – i to sugeruje, że „rzeczywistość nie jest czysta i obiektywna” dla większości ludzi.
Wspiera to psychologiczną teorię „schematu” psychologów – to znaczy, że ludzie rozumieją i zapamiętują sytuacje i zdarzenia oparte na ich własnym, unikalnym spojrzeniu na świat ukształtowanym przez ich środowisko i doświadczenia, co oznacza, że jeśli 10 osób było świadkiem tego samego incydentu, prawdopodobnie każde z nich prezentować będzie 10 różnych wersji wydarzenia.
„Mózg zajmuje się przetwarzaniem informacji, a logicznym wydaje się przypuszczanie, że ten sam rodzaj informacji – czy to najprostszych czy najbardziej skomplikowanych – zostanie przetworzony w podobny sposób” mówi lider badań Dr María Jesús Ortiz z Alicante University’s Faculty of Communication and Social Psychology.
„Znaczenie wizualnych metafor polega na tym, że żyjemy w wizualnym świecie, a metafory są na porządku dziennym, a najbardziej oczywistym tego przykładem są reklamy.”
Metafory dotyczą jednego obrazu używanego do opisania drugiego, czy to za pomocą obrazów, czy słów, i są częstym elementem fikcji – na przykład: „Spojrzała na miękki, biały koc znajdujący się na zewnątrz i postanowiła pojeździć na nartach” lub „to był lipiec, a ognisty, złoty dysk na niebie oślepiał homary wyrzucone na piasek”.
Badanie nie było jednak w stanie ustalić przyczyny i skutku: widoczna potrzeba mózgu do metafor może wynikać z ciągłego kontaktu z nimi od lat najmłodszych, ponieważ większość ludzi uczy się czytać za pomocą bajek.
Jednak przyczyny i skutki na bok, badania mogą być użyteczne w rozwijaniu terapii poznawczej dla pacjentów autyzmu, w tym osób z zespołem Aspergera lub Alzheimera, ponieważ choroby te zwykle oznaczają, że dana osoba nie rozumie ironii, metafor lub jakichkolwiek bodźców, które nie mają całkowicie dosłownego znaczenia.