nasiona marihuany, konopi, cannabis, sklep, thc-thc

Co to są terpeny?

Co to są terpeny?, GrubyLoL.com

Terpeny występujące w roślinach marihuany dają różnym odmianom marihuany charakterystyczny zapach oraz odpowiadają za ich skuteczność.

„Terpen”, zgodnie z definicją podręcznikową jest „grupą lotnych, nienasyconych węglowodorów występujących w olejkach eterycznych danych roślin”. Innymi słowy, terpeny są grupą cząsteczek znajdujących się w materiałach roślinnych na bazie węgla, które nadają roślinom zapach oraz chronią je przed bakteriami, grzybami oraz owadami.

Jeśli chodzi o badania, terpeny są również w czołówce badań nad cannabis. Terpeny znajdują się głównie w lepkiej żywicy niezapłodnionych kwiatów żeńskich, a ich produkcja zwiększa się wraz z ekspozycją na światło – chociaż ich skuteczność może ulec uszkodzeniu, jeśli rośliny ulegają przegrzaniu.

Rośliny cannabis wytwarzają również terpeny w tych samych gruczołach, w których wytwarzane są THC oraz CBD oraz nadają różnym odmianom ich niepowtarzalny smak i zapach. Kannabinoidy, w przeciwieństwie do terpenów, nie mają jednak zapachu.

EFEKT OTOCZENIA – RÓŻNICA ODMIAN

Każda odmiana cannabis identyfikowana jest przez swój specyficzny skład chemiczny – innymi słowy przez specyficzne kombinacje kannabinoidów i terpenoidów. Wpływ tego zróżnicowania tylko na medyczny rynek marihuany jest nadal nieznany – właśnie dlatego, że nigdy nie był oficjalnie badany. Mimo tego, światowa sprzedaż bardziej konwencjonalnych farmaceutyków opartych na terpenach jest branżą wartą wiele miliardów dolarów. Wszystkie terpenoidy syntezowane są z dwóch pięciowęglowych bloków budulcowych i są często manipulowane przy produkcji chemicznie modyfikowanych farmaceutyków. Jako taki, ich wpływ na rynek medyczny może być naprawdę głęboki.

ZASTOSOWANIE W AROMATERAPII

Praktyka aromaterapii jest dobrze znana w alternatywnych środowiskach medycznych. Fascynujące w terpenach znajdujących się w cannabis jest to, że powodują one nie tylko dodatkowy relaks. W rzeczywistości terpeny te mogą wzmacniać skuteczność kannabinoidów bez względu na to, w jaki sposób są spożywane czy wchłaniane.

Co najciekawsze, z medycznego punktu widzenia terpeny oddziałują bezpośrednio z receptorami oraz neuroprzekaźnikami w ludzkim układzie endokannabinoidowym i mogą łączyć się lub rozpuszczać w tłuszczach. Niektóre terpeny wydają się także wpływać na interakcje kannabinoidów z samym mózgiem. Wydaje się, że są one w stanie działać antydepresyjnie, podobnie jak leki antydepresyjne, jako inhibitory wychwytu serotoniny oraz zwiększając aktywność dopaminy (podnosząc nastrój). Innymi słowy, terpeny są w stanie „dostroić” wpływ kannabinoidów, podobnie jak olej silnikowy zwiększa wydajność silnika samochodowego.

Oznacza to, że terpeny występujące w roślinie cannabis mogą mieć znacznie szersze zastosowanie niż palone lub wapowane kannabinoidy. Jednak ze względu na brak badań na temat terpenów w ogóle, a już zwłaszcza terpenów kannabinoidowych, ten rodzaj terapii nie jest powszechny, a zrozumienie go znajduje się daleko w powijakach.

POTENCJALNE SKUTKI UBOCZNE TERPENÓW

Wiadomo, że olejki eteryczne stosowane miejscowo lub spożywane z pomocą innych metod, posiadają wiele korzystnych efektów. Wiadomo jednak, że wiele z nich może działać drażniąco, szczególnie kiedy spożywane jest w nadmiernych ilościach (w przypadku marihuany lub koncentratów). Na przykład, wysoko toksyczny może być eukaliptus kiedy spożywany jest w zbyt dużych ilościach.

TERPENY ZNAJDUJĄCE SIĘ W ROŚLINACH CANNABIS

W roślinach cannabis znajduje się ponad 100 różnych terpenów. Dzisiaj mamy dla was listę najczęściej występujących, oraz ich krótki opis. Inne terpeny występujące w roślinach cannabis obejmują phellandren, fitol, humulen, bergamoten, farnesen, elemene, fenchol i bisabolen.

• Borneol

Borneol występuje także w rozmarynie i posiada świeży, miętowy zapach. Dzięki swojej długiej historii w medycynie chińskiej, ten terpen działa jako środek znieczulający miejscowo oraz posiada właściwości przeciwskurczowe.

• Caryophyllene

Ten terpen jest bardzo ostry i występuje nie tylko w marihuanie, ale także w czarnym pieprzu oraz w goździkach. Posiada silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

• Eucalyptol

Terpen ten pachnie jak eukaliptus i występuje również w roślinie eukaliptusowej. Uważa się, że ma on właściwości łagodzące ból i może wpływać na poprawę koncentracji.

• Limonen

Ten terpen posiada cytrusowy zapach i jest najlepiej znany z właściwości przeciwgrzybicznych oraz antybakteryjnych. Działa również jako środek leczący raka i może zapobiegać rozwojowi nowotworów.

• Linanool

Z aromatem kwiatów oraz lawendy, terpen ten posiada działanie uspokajające i jest często stosowany w leczeniu stanów lękowych. Posiada on także właściwości przeciwpadaczkowe oraz przeciwdrgawkowe. Linaloool jest również obecnie badany pod kątem leczenia raka.

• Mircen

Mircen jest jednym z najczęściej występujących terpenów i występuje on również w chmielu. Opisuje się go często jako posiadający zapach podobny do goździków. Ma działanie uspokajające i wiadomo, iż działa jako środek przeciwzapalny i może zwiększća psychoaktywne działanie THC.

• Nerolidol

Nerolidol występuje nie tylko w marihuanie, ale także w imbirze, cytronelach oraz niaouli. Ten terpen pachnie świeżą korą. Jest stosowany w leczeniu nie tylko zakażeń grzybicznych, ale także malarii i posiada uspokajające działanie.

• Pinen

Ten terpen pachnie sosną i występuje również w szałwii i rozmarynie. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, może także pozytywnie wpływać na pamięć, pobudzać energię i poprawiać koncentrację.

• Pulegone

Ten terpen pachnie miętą oraz rozmarynem. Jest często stosowany w leczeniu choroby Alzheimera i w wysokich ilościach może być szkodliwy dla wątroby.

• Terpineol

Terpineol pachnie jak kwiaty lipy oraz bez. Jest często stosowany w produkcji kosmetyków oraz perfum. Rośliny cannabis zawierające wysokie poziomy terpineolu posiadają również wysokie stężenie pinenu, co utrudnia określenie jego obecności przez sam zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.