Co to są terpeny?

Terpeny występujące w roślinach marihuany dają różnym odmianom marihuany charakterystyczny zapach oraz odpowiadają za ich skuteczność.

„Terpen”, zgodnie z definicją podręcznikową jest „grupą lotnych, nienasyconych węglowodorów występujących w olejkach eterycznych danych roślin”. Innymi słowy, terpeny są grupą cząsteczek znajdujących się w materiałach roślinnych na bazie węgla, które nadają roślinom zapach oraz chronią je przed bakteriami, grzybami oraz owadami.

Jeśli chodzi o badania, terpeny są również w czołówce badań nad cannabis. Terpeny znajdują się głównie w lepkiej żywicy niezapłodnionych kwiatów żeńskich, a ich produkcja zwiększa się wraz z ekspozycją na światło – chociaż ich skuteczność może ulec uszkodzeniu, jeśli rośliny ulegają przegrzaniu.

Rośliny cannabis wytwarzają również terpeny w tych samych gruczołach, w których wytwarzane są THC oraz CBD oraz nadają różnym odmianom ich niepowtarzalny smak i zapach. Kannabinoidy, w przeciwieństwie do terpenów, nie mają jednak zapachu.

EFEKT OTOCZENIA – RÓŻNICA ODMIAN

Każda odmiana cannabis identyfikowana jest przez swój specyficzny skład chemiczny – innymi słowy przez specyficzne kombinacje kannabinoidów i terpenoidów. Wpływ tego zróżnicowania tylko na medyczny rynek marihuany jest nadal nieznany – właśnie dlatego, że nigdy nie był oficjalnie badany. Mimo tego, światowa sprzedaż bardziej konwencjonalnych farmaceutyków opartych na terpenach jest branżą wartą wiele miliardów dolarów. Wszystkie terpenoidy syntezowane są z dwóch pięciowęglowych bloków budulcowych i są często manipulowane przy produkcji chemicznie modyfikowanych farmaceutyków. Jako taki, ich wpływ na rynek medyczny może być naprawdę głęboki.

ZASTOSOWANIE W AROMATERAPII

Praktyka aromaterapii jest dobrze znana w alternatywnych środowiskach medycznych. Fascynujące w terpenach znajdujących się w cannabis jest to, że powodują one nie tylko dodatkowy relaks. W rzeczywistości terpeny te mogą wzmacniać skuteczność kannabinoidów bez względu na to, w jaki sposób są spożywane czy wchłaniane.

Co najciekawsze, z medycznego punktu widzenia terpeny oddziałują bezpośrednio z receptorami oraz neuroprzekaźnikami w ludzkim układzie endokannabinoidowym i mogą łączyć się lub rozpuszczać w tłuszczach. Niektóre terpeny wydają się także wpływać na interakcje kannabinoidów z samym mózgiem. Wydaje się, że są one w stanie działać antydepresyjnie, podobnie jak leki antydepresyjne, jako inhibitory wychwytu serotoniny oraz zwiększając aktywność dopaminy (podnosząc nastrój). Innymi słowy, terpeny są w stanie „dostroić” wpływ kannabinoidów, podobnie jak olej silnikowy zwiększa wydajność silnika samochodowego.

Oznacza to, że terpeny występujące w roślinie cannabis mogą mieć znacznie szersze zastosowanie niż palone lub wapowane kannabinoidy. Jednak ze względu na brak badań na temat terpenów w ogóle, a już zwłaszcza terpenów kannabinoidowych, ten rodzaj terapii nie jest powszechny, a zrozumienie go znajduje się daleko w powijakach.

POTENCJALNE SKUTKI UBOCZNE TERPENÓW

Wiadomo, że olejki eteryczne stosowane miejscowo lub spożywane z pomocą innych metod, posiadają wiele korzystnych efektów. Wiadomo jednak, że wiele z nich może działać drażniąco, szczególnie kiedy spożywane jest w nadmiernych ilościach (w przypadku marihuany lub koncentratów). Na przykład, wysoko toksyczny może być eukaliptus kiedy spożywany jest w zbyt dużych ilościach.

TERPENY ZNAJDUJĄCE SIĘ W ROŚLINACH CANNABIS

W roślinach cannabis znajduje się ponad 100 różnych terpenów. Dzisiaj mamy dla was listę najczęściej występujących, oraz ich krótki opis. Inne terpeny występujące w roślinach cannabis obejmują phellandren, fitol, humulen, bergamoten, farnesen, elemene, fenchol i bisabolen.

• Borneol

Borneol występuje także w rozmarynie i posiada świeży, miętowy zapach. Dzięki swojej długiej historii w medycynie chińskiej, ten terpen działa jako środek znieczulający miejscowo oraz posiada właściwości przeciwskurczowe.

• Caryophyllene

Ten terpen jest bardzo ostry i występuje nie tylko w marihuanie, ale także w czarnym pieprzu oraz w goździkach. Posiada silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

• Eucalyptol

Terpen ten pachnie jak eukaliptus i występuje również w roślinie eukaliptusowej. Uważa się, że ma on właściwości łagodzące ból i może wpływać na poprawę koncentracji.

• Limonen

Ten terpen posiada cytrusowy zapach i jest najlepiej znany z właściwości przeciwgrzybicznych oraz antybakteryjnych. Działa również jako środek leczący raka i może zapobiegać rozwojowi nowotworów.

• Linanool

Z aromatem kwiatów oraz lawendy, terpen ten posiada działanie uspokajające i jest często stosowany w leczeniu stanów lękowych. Posiada on także właściwości przeciwpadaczkowe oraz przeciwdrgawkowe. Linaloool jest również obecnie badany pod kątem leczenia raka.

• Mircen

Mircen jest jednym z najczęściej występujących terpenów i występuje on również w chmielu. Opisuje się go często jako posiadający zapach podobny do goździków. Ma działanie uspokajające i wiadomo, iż działa jako środek przeciwzapalny i może zwiększća psychoaktywne działanie THC.

• Nerolidol

Nerolidol występuje nie tylko w marihuanie, ale także w imbirze, cytronelach oraz niaouli. Ten terpen pachnie świeżą korą. Jest stosowany w leczeniu nie tylko zakażeń grzybicznych, ale także malarii i posiada uspokajające działanie.

• Pinen

Ten terpen pachnie sosną i występuje również w szałwii i rozmarynie. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, może także pozytywnie wpływać na pamięć, pobudzać energię i poprawiać koncentrację.

• Pulegone

Ten terpen pachnie miętą oraz rozmarynem. Jest często stosowany w leczeniu choroby Alzheimera i w wysokich ilościach może być szkodliwy dla wątroby.

• Terpineol

Terpineol pachnie jak kwiaty lipy oraz bez. Jest często stosowany w produkcji kosmetyków oraz perfum. Rośliny cannabis zawierające wysokie poziomy terpineolu posiadają również wysokie stężenie pinenu, co utrudnia określenie jego obecności przez sam zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.