Ekstrakty Marihuany Zabijają Komórki Rakowe

Według ostatnich badań ekstrakty z marihuany mogą zaburzać przetrwanie niektórych typów komórek rakowych i hamować ich rozprzestrzenianie się. Ale efekty tych ekstraktów różnią się znacznie w zależności od ich specyficznego składu chemicznego.

Naukowcy odkryli, że leczenie komórek rakowych izolowanymi składnikami konopi, takimi jak samo THC, nie wydaje się być szczególnie skuteczne, ale pełne ekstrakty z konopi indyjskich okazały się bardziej obiecujące. Jednak w przypadku rośliny zawierającej setki związków, które występują w różnych stężeniach w różnych odmianach i preparatach, naukowcy postanowili zbadać, w jaki sposób różne kombinacje kannabinoidów leczą różne typy komórek rakowych.

Zespół przetestował działanie przeciwnowotworowe 12 ekstraktów z całej rośliny cannabis na 12 liniach ludzkich komórek nowotworowych w celu „ustalenia, czy preparaty z całych konopi indyjskich o określonych profilach fitokannabinoidowych mogą być korzystne jako terapia niektórych podtypów raka”. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Oncotarget.

„Nasze wyniki pokazują, że określone ekstrakty z konopi indyjskich osłabiły przeżycie i proliferację linii komórek rakowych, a także wywołały ich apoptozę”.

Każda próbka komórek była traktowana ekstraktem z marihuany w rosnących dawkach (2-10 µg/ml) w ciągu 24 godzin. Było pięć preparatów konopi indyjskich, które okazały się szczególnie skuteczne w przypadku wielu różnych typów raka, ale ogólnie badanie pokazuje, że istnieje znaczna zmienność skuteczności w przypadku różnych typów raka – nawet jeśli rak wywodzi się z tego samego narządu.

Na przykład stwierdzono, że dwie różne formy komórek raka prostaty są najbardziej wrażliwe na całkowicie różne ekstrakty z marihuany.

Preparaty z konopi indyjskich różniły się również pod względem skuteczności w zapobieganiu proliferacji komórek rakowych. Po zastosowaniu do namnażania komórek istniały trzy ekstrakty, które zmniejszyły wzrost do 37-51% ich pierwotnej wielkości, w porównaniu z 68% w grupie kontrolnej. Ale były inne wyciągi, które nie zmniejszyły ich rozprzestrzeniania się w statystycznie istotny sposób.

Niektóre podobieństwa występujące w najsilniejszych ekstraktach z konopi obejmują wysokie stężenie THC i duże ilości fitokannabinoidów w ich zdekarboksylowanej formie.

„Podsumowując, doszliśmy do wniosku, że medyczna marihuana nie składa się z pojedynczego środka terapeutycznego, ale raczej z różnorodnego zestawu metod leczenia” – napisali naukowcy. „Proponujemy, aby los określonych komórek nowotworowych po zastosowaniu ekstraktu z konopi indyjskich zależał od synergistycznych efektów jego składu fitokannabinoidowego, zastosowanego stężenia, a także specyficznych cech komórki (np. ekspresja receptora kannabimimetycznego)”.

„To badanie pokazuje działanie przeciwnowotworowe różnych ekstraktów z całej konopi indyjskich na zestawie ludzkich linii komórkowych raka”.

Badanie wykazało, że „ekstrakty z konopi indyjskich były bardzo silne w wywoływaniu śmierci komórek, a niektóre z tych ekstraktów były typu bogatego w [THC]” oraz że, jak wykazały poprzednie badania, „stosowanie całych ekstraktów z konopi jest bardziej skuteczne w wywoływaniu śmierci komórek rakowych niż stosowanie czystego [THC] na badanych liniach komórkowych”.

„Co więcej, nie wszystkie ekstrakty bogate w [THC] dają takie same efekty, gdy są stosowane w tych samych stężeniach na określonej linii komórek rakowych” – napisali autorzy badania. „Te odkrycia wskazują, że związki inne niż [THC] w tych ekstraktach mogą działać razem w sposób polifarmakologiczny i określać skuteczność ekstraktu jako środków przeciwnowotworowych”.

Co ciekawe, naukowcy wysnuli również teorię, że „obecność lub brak [receptorów kannabinoidowych] w badanych liniach komórkowych może wyjaśniać różną siłę ekstraktów w zmniejszaniu przeżywalności komórek”.

Zespół wezwał do dalszych badań nad „specyficznymi właściwościami i mechanizmami niewrażliwości komórek rakowych na działanie ekstraktu z konopi indyjskich”.

„Mamy nadzieję, że to badanie stworzy podwaliny pod przyszłe badania przedkliniczne i randomizowane kontrolowane badania kliniczne w celu dostarczenia dowodów na skuteczne terapie konopiami indyjskimi w przypadku wielu podtypów raka” – podsumowali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrubyLoL.com - Przedstawia informacje o marihuanie, czyli cannabis blog, kuchnia konopna i wiele innych.