CNN niedawno wydało artykuł na temat niebezpieczeństw związanych z cannabis i dziećmi. Nie popełnij tego błędu – z wyjątkiem konkretnych zabiegów medycznych, dzieci nie powinny stosować cannabis.
Wzrost liczby hospitalizowanych dzieci?
Według CNN, Francja napotyka dramatyczne wzrosty hospitalizowanych dzieci w wieku do 6 roku życia. Od 2004 do 2014 roku wizytacje w nagłych wypadkach po spożyciu marihuany wzrosły o 133 procent. Główna przyczyna obejmuje wzrost mocy dostępnej na rynku marihuany – od średnio 9 procent w 2004 roku do średnio 20 procent 2014 roku.
Raport zaznacza jednak, że najbardziej rozpowszechnioną formą marihuany we Francji jest haszysz a nie kwiaty. Haszysz, lepka żywica o wysokim stężeniu THC może zawierać od 60 do 90 procent THC. Zjedzenie kawałka haszyszu potrafi powalić dorosłego człowieka na kolana, a co dopiero dziecko.
Niestety, francuskie badanie mówi, że aż 32 dzieci zapadło w śpiączkę na czas nieokreślony. W Stanach Zjednoczonych te liczby również doświadczają nieoczekiwanego wzrostu.
Chociaż obawy dotyczące dzieci i cannabis są ważne, to nie sam produkt powoduje niebezpieczeństwo. Na całym świecie małe dzieci kończą na ostrym dyżurze z praktycznie każdego możliwego powodu.
Od kolorowych mydełek po małe zabawki, dzieci próbują jeść wszystko. Jeśli dodatkowo widzą, że osoby dorosłe coś spożywają – próbują naśladować rodziców.
Przechowuj cannabis bezpiecznie!
• Edukuj dzieci na temat zagrożeń związanych ze spożyciem substancji przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych. Na rynku istnieją książki na temat rozmów z dziećmi o marihuanie, pomagając tym samym uzyskać im wyobrażenie na ten temat bez konieczności wchodzenia w tematy naukowe.
• Trzymaj cannabis oraz wszystkie inne leki poza zasięgiem dzieci. Traktuj cannabis jak wszystkie inne leki.
• Umieść cannabis i akcesoria w bezpiecznym pojemniku. Samo miejsce znajdujące się poza ich zasięgiem może okazać się niewystarczające.
To nie wzrost wykorzystania danej substancji powoduje te wypadki. Wina leży na ramionach tych, którzy zostawiają substancje w miejscach, do jakich dzieci mogą się z łatwością dostać. Aby zachęcić do legalnego, odpowiedzialnego stosowania, musimy zachęcić wszystkich nie tylko do odpowiedzialnej konsumpcji, ale także do bezpiecznego przechowywania.